Piyano Rock

Kısaca: Piyano rock ana enstürmanın piyano olduğu alternatif rock tarzıdır. Piyanoyu bazen vokalistler çalar. ...devamı ☟

}

En kısa tanımıyla piyanoyu ana enstürman olarak kullanan alternative rock müzik tarzı diyebiliriz. Genelde piyano ekseninde şarkılar yapılır, ama diğer enstürmanlar da kullanılır. Piyanoyu bazen vokalistler çalar (bknz.Coldplay/Chris Martin), bazen ayrıca piyanistleri barındırır (bknz.Keane/Time Rice-Oxley)

Günümüzdeki piyano rock icra eden gruplar başta Coldplay, Evanescence, Keane, Thirteen Senses, The Fray olmak üzere Queen, Augustana, Footstep, Jack's Mannequin, Ben Folds Five, Something Corporate, The Dresden Dolls, October Fall, A Fine Frenzy, Blue October, OneRepublic, Five for Fighting, The Corrs olarak sıralanabilir. Solo olarak da (bazıları pianopop'a kaçsa da) Elton John, Billy Joel, Missy Higgins, Tori Amos, Turkey Yolanda, Gavin De Graw, Leon Russell, Vanessa Carlton, Andrea Corr, Leigh Nash, Fiona Apple, Sarah McLachlan, Delta Goodrem, Rufus Wainwright, Daniel Powter, Lucie Silvas, Sara Bareilles, David Gray, Alicia Keys, Ben Jelen bu müzik tarzını icra eden kişiler arasındadır.

Son olarak da özellikle Britanya ile özdeşleşmiş bir tarzdır.

Pianotli rock

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.