Elektrik verildiğinde ışık yayan gaz dolu hücrelerden oluşan bir çeşit panel televizyondur. Yapısında neon ve xenon gazlarının bulunduğu binlerce odacık bulunur. Bu odacıklardan geçen elektrik akımı yeşil mavi ve kırmızı (RGB) renk tonlarıyla görüntü oluşturur.

Plazma Televizyon

Plazma televizyon nedir? Elektrik verildiğinde ışık yayan gaz dolu hücrelerden oluşan bir çeşit panel televizyondur. Yapısında neon ve xenon gazlarının bulunduğu binlerce odacık bulunur. Bu odacıklardan geçen elektrik akımı yeşil mavi ve kırmızı (RGB) renk tonlarıyla görüntü oluşturur.

Görüntülerin arkasında gölgelenme oluşur mu? Plazmada gelen sinyalleri ekrana aktarma süresi (tepki süresi) LCD’lere göre daha kısadır. Hareketli görüntülerin arkasında gölgelenme olmaz. Yüksek ekranlarda performanslı görüntü verebilir. 120 inç konsepti hazırdır.

Güneş ışığı alan bir odada kullanılsa, parlama yapar mı? Plazma televizyonlar, parlak ışıklı ortamlarda kullanıma pek elverişli değildir. Ön panelde cam kullanıldığından LCD’lere gore daha çok yansıma yapar. Bazı modellerde ön kısımda kullanılan özel filtre sayesinde bu durum oluşmaz.

Görüş açısı ne derece önemlidir? Panel televizyonun görüş açısı, onun sağdan, soldan, üstten ve alttan kaç derece açıyla izlenebildiğini ifade eder. Plazmalar 160 dereceye kadar görüntü kalitesinden bir şey kaybetmez.

Yanıtlar