Plutarkhos

Mestrius Plutarchus (Yunanca: Πλούταρχος; MS 46 - 120?) Yunan tarihçi, biyografi ve deneme yazarı. Ayrıca orta dönem Platonculardandır.

Plutarkhos

düzenle|Haziran 2007 200px|right

Mestrius Plutarchus (Yunanca: Πλούταρχος; 46 - 127) Yunan tarihçi, biyografi ve deneme yazarı. Ayrıca ``orta dönem Platon``culardandır.<ref>Oxford Dictionary of Philosophy, Plutarch</ref> Chaeronea, Boeotia Yunanistan`da iyi bir ailede dünyaya gelmiştir. Çalışmaları ``Parallel Yaşamlar`` ve ``Moralia``yı içerir.

Orta Platonculuğun, M.Ö. 45-120 yılları arasında yaşamış olan önemli düşünürü, ahlakçı ve tarihçisi. Tarihle ilgili çalışmaları yanında, Platon`un eserleri üzerine şerh ya da yorumlar yazmış olan filozofun düşüncesi, özü itibariyle eklektik bir nitelik taşır. Buna göre, yalnızca Platon`dan değil, fakat Peripatetiklerden, Stoalılardan ve özellikle de Yeni-Pitagorasçılardan etkilenmiş olan Plutarhos, Orta ve Yeni Akademilerin kuşkuculuğunun bir sonucu olarak, kuramsal spekülasyonun imkanı ya da yararı söz konusu olduğunda kuşkucu bir tavır almış, ve Aşkın olanla sezgiye dayanan bir doğrudan temas üzerinde ısrarlı olarak Yeni-Platoncu felsefeye çıkan yolda önemli bir adım oluşturmuştur

Notlar

<div class="references-small"> <references/> </div>

filozof-taslakKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar