Polinezya Dilleri

Polinezya dilleri, Polinezya'nın büyük bir bölümü ve Güney Mikronezya, Güneydoğu Solomon Adaları ve Vanuatu'nun bazı bölgelerinde konuşulan bir dil ailesidir. Dilbilimciler Polinezya dillerini, Avustronezya dil ailesinin bir alt grubu olan Okyanusya dilleri içinde sınıflandırır.

İnsan yerleşimi Polinezya adalarına nispeten yakın zamanda gerçekleştiğinden ve dillerin farklılaşması yaklaşık 2000 yıl önce başlamış olduğundan ötürü Polinezya dilleri aralarında bulunan güçlü benzerlikleri hala korumaktadır. Farklı adalarda hâlâ tapu, ariki, motu, kava, tapa ve bazı kültürlerin efsanevi vatanı olan Hawaiki gibi birçok aynı kökene sahip kelime bulunmaktadır ve tüm Polinezya dilleri kelime dağarcığı bakımından benzerlik göstermektedir.

Yaklaşık kırk Polinezya dili vardır. Bunlardan en çok konuşulanları Tahitice, Samoaca, Tongaca, Maorice ve Hawaii dilidir.

Polinezya dilleri, Tonga ve Çekirdek Polinezya dilleri olmak üzere iki dala ayrılır. Tongaca ve Niuece, dil grubunun Tonga şubesini oluştururken geri kalan tüm diller Çekirdek şubesinin bir parçasıdır.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.