Polonezköy, Beykoz

Polonezköy İstanbul`un Beykoz ilçesinde yer alan ünlü bir köydür. Karadeniz sahilinden 20 km; İstanbul`un Boğaziçi kıyılarından ise 15 km uzaklıktadır.

Polonezköy, Beykoz

Polonezköy İstanbul`un Beykoz ilçesinde yer alan ünlü bir köydür. Karadeniz sahilinden 20 km; İstanbul`un Boğaziçi kıyılarından ise 15 km uzaklıktadır.

TarihiPolonezköy`ün tarihi adı Adampol`dur. Polonezköy 1830 Polonya Ayaklanması sırasında hükümet başkanı, daha sonra da Polonyalı sürgünlerin siyasi lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kuruldu. Köyün adı kurucusunun adı olan Adam`dan dolayı Adamköy (Lehçe: Adampol) olarak türetilmiştir.

O zamanlar Polonyalıların siyasi göçünün merkezi Paris`ti, Prens Adam Czartoryski`nin amacı ise ikinci bir siyasi merkezini Osmanlı Devleti sınırları içinde kurmaktı. Bu amaçla Michal Czajkowski`yi temsilcisi sıfatıyla Osmanlı Devleti`ne gönderdi. İstanbul`a geldikten sonra 1850 yılında İslamiyet`i kabul ederek Mehmed Sadık Paşa adını alan Czajkowski, Osmanlı Devleti`nde faaliyet gösteren Lazaryen rahiplerden gelecekte Adampol`un kurulacağı ormanlık bir araziyi satın aldı. İlk başta ancak 12 kişinin oturduğu köye sonraki yıllarda en çok geliştiği dönemde 220 sakin yerleşti. Yıllar geçtikçe Polonezkoy/Adampol gelişti, köyün nüfusu 1830 Polonya Ayaklanması ve 1853 Kırım Savaşına katılan askerlerin yanı sıra Sibirya sürgünü ve Çerkes esaretinden kaçan Polonyalılarla arttı. İlk Polonezkoy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla meşguldü. Daha II. Dünya Savaşı öncesinden başlayarak ilk tatilciler Polonezköy`e gelmeye başladı. 1938 yılında Polonezkoy sakinleri T.C. vatandaşlığına kabul edildiler. 1968 yılında Polonezkoy sakinleri işledikleri topraklar üzerinde tapu hakkına sahip oldular, Czartoryski ailesinin varisleri ise Polonezköylüler lehine iyelik haklarından vazgeçtiler.

Ulaşım imkanları, coğrafi konumu ve güzel manzaraları sayesinde Polonezkoy bir tarım köyünden tatil köyüne dönüşmüştür. Polonezköy`de toprak köy sakinlerine ya da Polonezköy`e dinlenmeye gelen zengin ve meşhur şahıslara aittir. Polonezköy`un gelişmesi ve köydeki ekonomik şartların düzelmesiyle birlikte 1980`li yıllarda yurt dışına göç eden gençler Polonezköy`e geri dönmeye ve köyde pansiyon, lokanta ve çayevi işletmeye başladılar.

Polonezköy`e gelen ünlüler arasında Macar piyanist Franz Liszt (1847), Fransız yazar Gustave Flaubert (1850), Çek yazar Karel Droz (1904), T.C.`nin ilk Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk (1937), sonradan Jan 23 adıyla Papa olan Nuncio Piskopos Angelo Roncalli (bu ziyaret sırasında birkaç Adampollu çocuğa konfirmasyon sakramentini vermişti) ve T.C. Hükümeti temsilcileri ile birlikte Polonezköy`e gelen, Polonya`nın II. Dünya Savaşı sonrasındaki dış işleri bakanı Adam Rapacki (1961) de bulunuyor. Ayrica dünyaca tanınan soprano Leyla Gencer de burada doğmuştur.

Köyü 1985 yılında T.C. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1994 yılında ise Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa ziyaret etti. Bir sonraki Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski ise ilki 1996 ve ikinci 2000 yılında olmak üzere iki defa Polonezköy`ü ziyaret etmiştir. Son ziyareti esnasında Aleksander Kwasniewski, Zofia Rizi Anı Evi`ni de gezmiştir. Bu ziyaretten iki sene sonra Polonezköy`un kuruluşunun 160. yıldönümü törenle kutlandı.

Leh-Türk ilişkilerinin gelişmesi sayesinde Polonezköylüler bir taraftan sık sık Polonya`dan gelenleri misafir ederken, diğer taraftan da atalarının ülkesini ziyarete gitmektedirler. Günümüzde Polonezköy`de aşağı yukarı 1000 kişi oturmakta, bu grubun içinde 40 kişi düzgün Polonyaca konuşmaktadır. Adampol-Polonezköy`de her yaz Polonezköy`ün Polonya ile olan bağlarını vurgulayan Polonezköy festivali düzenlenmektedir. Polonezköylüler, bu festivale katılan folklor gruplarını kendi maddi olanaklarını kullanarak getirtmektedirler..

Görülmeye değer yerler  1. Zofia Rizi Anı Evi - Ryzy Ailesine ait eski ve yeni fotoğraflar, kitaplar, belgeler. İç mekan.
  2. Czestochova Meryem Ana Kilisesi
  3. Polonezkoy mezarligi Polonya milli şairi Juliusz Slowacki`nin aşık olduğu Ludwika Åšniadecka`nın mezarının yanı sıra Polonya Cumhuriyeti Milli Savaş ve Şehitlikler Konseyi tarafından restore edilen 92 diğer tarihi mezar


Ulaşımİstanbul`un Avrupa yakasından yola çıkıp Fatih Sultan Mehmet Köprüsü`nü geçtikten sonra Kavacık sapağından, Kavacık mevkiini geçtikten 1 km. sonra sola dönüp daha sonra Acarlar sitesinden sağa dönerek Polonezköy`e tabelaları izleyerek ulaşılabilir.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar