Pompeia Plotina

" target="_blank"> kutluyor.]

Pompeia Plotina Claudia Phoebe Piso ya da Pompeia Plotina (d. (70 civarı) - ö. (122 civarı)) Roma İmparatoriçesi ve Roma İmparatoru Trajan`ın karısı. Plotina felsefe, Erdem, Vakar ve Sadelik konularına olan ilgisiyle ünlüdür. Onun etkisiyle, Romalılar daha adil vergilendirme, iyileştirilmiş eğitime kavuştu, fakirlere destek verildi ve Roma toplumunda hoşgörüyü ortamı oluşturdu.

Plotina, İmparator Nero`nun([1]]-68 arası yönetimdeydi) saltanatı sırasında ``Nemausus`` Galya`da (şimdi Nimes, Fransa) doğdu. Trajan onunla İmparator olmadan önce evlendi. Mutlu bir evlilikleri olmasına rağmen çocuk sahibi olamadılar. 105`de, Trajan tarafından Augusta ünvanıyla onurlandırıldı. Trajan ve Plotina geleceğin imparatorlarından Hadrian`ın koruyucusu oldular. Hadrian, Trajan`ın kuzeni olan (Trajan`ın babası ve Hadrian`ın babaannesi kardeşti) babasını kaybettiğinde 10 ya da 11 yaşlarındaydı. Plotina, Hadrian`a düşkündü ve bazı göstergelere göre Trajan`ın varis olarak Hadrian`ı seçmesinde Plotina`nın etkisi vardı. Trajan`ın ölümünden sonra Plotina, Trajan`ın rolüne soyunarak Hadrian`ı evlat edindirmiş ve böylece Hadrian`ın İmparatorluğunu onaylattırmıştır. Plotina ölünce tanrılaştırldı ve onuruna hadrian tarafından bir tapınak yaptırıldı.

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Plotina |tarih=30 Mart 2007 |dil=İngilizce |madde=Pompeia PlotinaKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Pompeia Plotina Resimleri