--}}

Pop Müzik

Türkiye`de 1945`lere dayanan bir tarihi olan Pop müzik, genellikle popüler müzik yerine kullanılsa da aslında popüler müziğin bir alt grubudur. Günümüzde birçok rock, Hip Hop, R&B ve country türlerine de dokunan pop müzik, tam olarak tanımlanmakta zorluk çekilen bir kavramdır.<br />

Türkiye`de 1945`lere dayanan bir tarihi olan Pop müzik, genellikle popüler müzik yerine kullanılsa da aslında popüler müziğin bir alt grubudur. Günümüzde birçok rock, Hip Hop, R&B ve country türlerine de dokunan pop müzik, tam olarak tanımlanmakta zorluk çekilen bir kavramdır.
1980 sonrası Türkiye`de her yapılan çalışma pop olarak adlandırılmaya başlandı. Bunun sebebi pop söyleyen kişilerin Arabesk şarkılar söylemesi, pop bestecisi olduğunu söyleyen kişilerin arabeskçilere şarkı vermesi sayılabilir.Bu çalışmalar Arabesk-pop müzik dediğimiz kavramı meydana getirdi.1990 sonrası bu akım yaygınlaştı. Günümüze kadar ulaştı.

1980 öncesi pop müzikte yeralan isimler, Seyyal Taner, Neco, Atilla Atasoy, Coşkun Demir, Güzin ile Baha vb.; besteci olarak ise, Melih Kibar, Çiğdem Talu, ve Zeynep Talu`dur.

Nil Karaibrahimgil ve Göksel farklı tarzları(Trip-Hop, Rock, Vocal Jazz, Ambient, Electronica, Dance, Alternative, Experimental müzik)(Elektronik müzik) denemektedir.Arabesk-pop yanında bu müziklerde varlığını sürdürmeye çalışmaktadır.

Ayrıca bakınız

Diğer anlamları

pop müzik

Türkçe pop müzik kelimelerinin İngilizce karşılığı.
[Pop Muzik] n. pop music, pop, popular music

pop müzik

ingiliz ve amerikalıların başlattıkları, hareketli ritimli, folklor motiflerinden yararlanılarak yapılan müzik.

pop müzik

Türkçe pop müzik kelimelerinin Fransızca karşılığı.
le pop

pop müzik

Türkçe pop müzik kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Popmusik

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    pop müzüğünü çok seviyorum ve severek dinliyorum

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.