Pordenone Ili

Pordenone ili (Friulano lehçesiyle: ''Provincie di Pordenon'') kuzeydoğu İtalya'da Friuli-Venezia Giulia özerk bölgesinin bir ili olup, merkezi ismini aldığı Pordenone şehridir. İlin alanı 2.273 km² olup bu ile bağlı olan 51 komün bulunur. Pordenone ili özerk bölgesi 1968de Udine ili'den ayrılan araziler üzerinde kurulmuştur.

Pordenone ili (Friulano lehçesiyle: Provincie di Pordenon) kuzeydoğu İtalya'da Friuli-Venezia Giulia özerk bölgesinin bir ili olup, merkezi ismini aldığı Pordenone şehridir. İlin alanı 2.273 km² olup bu ile bağlı olan 51 komün bulunur. Pordenone ili özerk bölgesi 1968de Udine ili'den ayrılan araziler üzerinde kurulmuştur. Coğrafi konumu Pordenone ilinin doğusunda Udine ili; batısında ve güneyinde Veneto bölgesinen bağlı Belluno ili, Treviso ili ve Venezia ili bulunmaktadır. Demografi Pordenone ili nüfusu (30.9.2009 itibarıyla) 313.639 kişi olup nüfus yoğunluğu 143 kişi/km² dir. Pordeone ili 1968de Udine ili'nden ayrılıp kurulduğu için 19. ve 20. yy'larda nüfusunun gelişmesi için ayrı nüfus sayımı istatistikleri bulunmamaktadır. Önemli belediyeler Pordenöne ilinin 50 belediyesi bulunmaktadır. Nüfus büyüklüğü (30.9.2009 itibariyle) sırasına göre ilde bulunan 10.000 kişiden büyük nüfuslu belediyeler şunlardır.: İlde bulunan nüfusça en küçük belediye Barcis olup nüfusu 271 kişidir. Nüfus yoğunluğu bakımından Pordenone ilinde en yoğun nüfuslu 5 belediye: Pordenone (1.347 kişi/km²), Vajont (1.094 kişi/km²), Sacile (623 kişi/km²), Porcia (520 kişi/km²), Casarsa della Delizia (421 kişi/km²) olur. Ulaşım

Demiryolları

Perdenone ili içinde en önemli demiryolu hattı Venedik-Udine hattıdır. Bu anahat üzerinde il merkezi Pordenone, Sacile ve Casarsa della Delizia önemli istasyonlardır. Ayrıca Zoppola ve Fontanafredda ikincil istasyonları bulunur. İl içinde bu ana demiryolu hattaina bağlı olarak Gemona del Friuli-Sacille yanhattı ve Casarsa-Portoguaro yanhattı vardır.

Otoyol

Pordenone içinde bulunan tek otoyol A28 olup bu içinde Portaguaro - Conegliano arasındadır ve Veneto'da bulunan 26 no'lu kavşaktan; Batı Sacile kavşağına ve sonra Treviso iline geçer.

Devlet yolları

* SS13 Pontebbana: Bu Perdenone ilinin en önemli ve en yüksek trafiği olan yolu olup ilde doğuda Sacile'den batıda Casarsa della Delizia'ya geçer. Treviso'dan gelip Udine iline geçer. Perdenone ilinde Sacile, Fontanafredda Porcia, Pordenone, Fiume Veneto, Zoppola Sacile ve Ponte della Delizia'ya uğrar. * SS251: Alplerin alt eteklerinden Belluno ilinden bu ile girip ve Pordenone'ye gelir. Sonra A28 otoyoluna parallel olarak Portoguarro'ya varır. * SS463: Udine ilinden gelir ve Casarsa della Delizia'da SS13 ile birleşir ve San Vito al Taglıamento Cordovado'dan geçip Portogauro'da Veneto Bölgesine girer. * SS464: Alpolerin eteklerine dikey olarak Udine ilinden gelip Perdenone ilinde Spilimbergo'dan Maniago'ya gider.

İl yolları

İl içinde önemli trafik akımlari gösteren şu önemli il karayolları bulunmaktadır: *SP35 Opitergino: Bu yol Pordenone'den çıkıp Prata di Pordenone uğrayıp Oderzo'ya varır. *SP29: Bu yol Alplerin alt eteklerinden Caneva Montereale'ye gider ve buradan ana devlet yolu ile Sacile Maniago' ye ve SP1 ile Val d'Arzino bağlanır. Resimler Dosya:Pordenone-Municipio.JPG|Pordenone belediye konağı Dosya:Sacile-Palaces.JPG|Sacile Dosya:Sacile-Livenza1.jpg|Sacile yönünden Livenza Dosya:Polcenigo10.jpg|Polcenigo yönünden Livenza * İtalyanca Wikipedia "Provincia_di_Pordenone" maddesi Ayrıca bakınız *Friuli-Venezia Giulia *Pordenone Dış bağlantılar * Pordenone ili resmi websitesi * Pordenone ili resmi turistik promosyon sitesi * Pordenone ili Ticaret Odasi resmi sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pordenone Ili
Pordenone ili