Aşağıdaki liste Portekiz'in León Krallığı'ndan bağımsızlığını kazandığı 1128 yılından 5 Ekim 1910 yılında ilan edilen cumhuriyete kadar geçen süre içinde hüküm sürmüş olan Portekiz hükümdarlarını içerir. Portekiz'in ilk kralı Afonso Henriques ya da I.

Portekiz hükümdarları listesi

<!--200 px|thumb|right| Henriques,Portekiz`in ilk kralı.]--> Aşağıdaki liste Portekiz`in León Krallığı`ndan bağımsızlığını kazandığı 1128 yılından 5 Ekim 1910 yılında ilan edilen cumhuriyete kadar geçen süre içinde hüküm sürmüş olan Portekiz hükümdarlarını içerir. Portekiz`in ilk kralı Afonso Henriques ya da I. Afonso 1139 yılında kendini kral ilan etmiştir. Portekiz hükümdarları ana olarak dört hanedandan çıkmıştır:

Burgonya Hanedanı

bgcolor=#cccccc bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA
# !! width=107px | Adı !! width=51px | !! width=120px |Doğumu !! width=50px| Ölümü !! width=50px | Başlangıç !! width=120px | Bitiş !! width=120px | Takma adları !! width=120px | Açıklamalar
1 || I. Afonso|| 50px ||1109||1185|| 27 Temmuz 1139 || 6 Aralık 1185 || ``Fatih`Kurucu`Büyük`` || Ayrıca Afonso Henriques olarak da adlandırılır (Afonso, Portekiz kontu Burgonyalı Henrique`nin oğlu).
2 || I. Sanço|| 50px ||1154||1211|| 6 Aralık 1185 || 27 Mart 1211 || ``Yerleştirici`` ||
3 || II. Afonso|| 50px ||1185||1223|| 27 Mart 1211 || 25 Mart 1223 || ``Şişman`` ||
4 || II. Sanço|| 50px ||1207 ||1248|| 25 Mart 1223 || 1247 || ``Dindar`Zavallı`` || <!--Deposto pelo Papa Inocêncio IV no I Concí­lio de Lyon, em 1245, sob a acusaçí£o de «``rex innutilis``», viria a abdicar em 1247, exilando-se em Toledo, e vindo a falecer pouco tempo depois, em iní­cios de 1248.-->
5 || III. Afonso|| ||1210 ||1279|| 3 Ocak 1248 || 16 Şubat 1279 || ``Buloynlu`` || <!--Regente de Portugal, sob o tí­tulo de ``Procurador e Defensor do Reino``, desde 21 de Setembro de 1245, atí© í  data da morte do irmí£o, quando assume plenamente a realeza.-->
6 || I. Diniz|| 50px ||1261 ||1325|| 16 Şubat 1279 || 7 Ocak 1325 || ``Çiftçi`Şair Kral`Ozan Kral`` ||
7 || IV. Afonso|| 50px ||1291 ||1357|| 7 Ocak 1325 || 28 Mayıs 1357 || ``Cesur`` ||
8 || I. Pedro|| 50px ||1320 ||1367|| 28 Mayıs 1357 || 18 Ocak 1367 || ``Adil`Zalim`` ||
9 || I. Fernando|| 50px ||1345 ||1383|| 18 Ocak 1367 || 22 Ekim 1383 || ``Yakışıklı`Güzel`Dönek`Pervasız`` ||
10 || I. Beatriz|| || || || 22 Ekim 1383 || 6 Nisan 1385 || || (Not <sup>1</sup> `e bakınız)


Aviz Hanedanı



bgcolor=#cccccc bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA
# !! width=107px | Adı !! width=51px | !! width=120px |Doğumu !! width=50px| Ölümü !! width=50px | Başlangıç !! width=120px | Bitiş !! width=120px | Takma adları !! width=120px | Açıklamalar
11 || I. Joí£o 50px>|1357 ||1433 6 Nisan 1385 >| 14 Ağustos 1433 ||``İyi hafızalı`` ||
12 || I. Duarte 50px>|1391 ||1438 14 Ağustos 1433 >| 9 Eylül 1438 || ``Zarif`Filozof kral`` ||
13 || V. Afonso 50px>|1432 ||1481 9 Eylül 1438 >| 11 Kasım 1477 || ``Afrikalı`` || Oğlu için tahttan çekildi.
14 || II. Joí£o 50px>|1455 ||1495 11 Kasım 1477 >| 15 Kasım 1477 || ``Mükemmel prens`Tiran`` ||
13 || V. Afonso 50px>|1432 ||1481 15 Kasım 1477 >| 28 Ağustos 1481 || ``Afrikalı`` || Tekrar krallığı aldı.
14 || II. Joí£o 50px>|1455 ||1495 28 Ağustos 1481 >| 25 Ekim 1495 || ``Mükemmel prens`Tiran`` ||
15 || I. Manuel 50px>|1469 ||1521 25 Ekim 1495 >| 13 Aralık 1521 || ``Şanslı`` || (Not <sup>2</sup> `ye bakınız)
16 || III. Joí£o 50px>|1502 ||1557 13 Aralık 1521 >| 11 Haziran 1557 || ``Dindar`` ||
17 || I. Sebastií£o 50px>|1554 ||1578 11 Haziran 1557 >| 27 Ağustos 1578 || ``Arzulanan`` ||
18 || I. Henrique 50px>|1512 ||1580 27 Ağustos 1578 >| 31 Ocak 1580 || ``Bakir`Kardinal kral`` ||
# || Portekiz Krallığı Yönetim Konseyi || || || || 31 Ocak 1580 || 24 Temmuz 1580 || ||
19 || I. António 50px>|1531 ||1595 24 Temmuz 1580 >| 25 Ağustos 1580(Anakarada)1583 (Terceira adasında) || ``Crato başrahibi`` || (Not <sup>3</sup> `e bakınız)


Habsburg Portekiz Hanedanı



bgcolor=#cccccc bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA
# !! width=107px | Adı !! width=51px | !! width=120px |Doğumu !! width=50px| Ölümü !! width=50px | Başlangıç !! width=120px | Bitiş !! width=120px | Takma adları !! width=120px | Açıklamalar
20 || I. Filipe 50px>|1527 ||1598 17 Nisan 1581 >| 13 Eylül 1598 || ``Tedbirli`` || aynı zamanda 1556-1598 yılları arasında II. Felipe olarak İspanya kralı (Not <sup>4</sup> `e bakınız)
21 || II. Filipe 50px>|1578 ||1621 13 Eylül 1598 >| 31 Mart 1621 || ``Dindar`` || aynı zamanda 1598-1621 yılları arasında III. Felipe olarak İspanya kralı
22 || III. Filipe 50px>|1605 ||1665 31 Mart 1621 >| 1 Aralık 1640 || ``Büyük`` || aynı zamanda 1621-1665 yılları arasında IV. Felipe olarak İspanya kralı


Bragança Hanedanı

bgcolor=#cccccc bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#FFFFCC bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#FFFFCC bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA bgcolor=#E6E6FA
# !! width=107px | Adı !! width=51px | !! width=120px |Doğumu !! width=50px| Ölümü !! width=50px | Başlangıç !! width=120px | Bitiş !! width=120px | Takma adları !! width=120px | Açıklamalar
23 || IV. Joí£o 50px>|1604 ||1656 15 Aralık 1640 >| 6 Kasım 1656 || ``Tekrar kurucu`` ||
24 || VI. Afonso 50px>|1643 ||1683 6 Kasım 1656 >| 12 Eylül 1683 || ``Muzaffer`` || <!--Regências de Luí­sa de Gusmí£o (6 de Novembro de 1656 - 23 de Junho de 1662) e do Infante D. Pedro (23 de Novembro de 1668 - 12 de Setembro de 1683)-->
25 || II. Pedro 50px>|1648 ||1706 12 Eylül 1683 >| 9 Aralık 1706 || ``Barışsever`` ||
26 || V. Joí£o 50px>|1689 ||1750 1 Ocak 1707 >| 31 Temmuz 1750 || ``Muhteşem`Portekizli Güneş Kral`` ||
27 || I. Josí© 50px>|1714 ||1777 31 Temmuz 1750 >| 24 Şubat 1777 || ``Reformcu`` ||
28 || I. Maria 50px>|1734 ||1816 24 Şubat 1777 >| 20 Mart 1816 || ``Dindar`Deli`` || <!--Regência do Prí­ncipe D. Joí£o (despacho governativo: 1792 - 1799; regente: 15 de Julho de 1799 - 20 de Março de 1816)-->
# || III. Pedro 50px>|1717 ||11786 24 Şubat 1777 >| 5 Mart 1786 || || I. Maria`nın eşi olarak kral
29 || VI. Joí£o 50px>|1767 ||1826 20 Mart 1816 >| 10 Mart 1826 || ``Merhametli`` || <!--Regente de Portugal 1792-1799; Prí­ncipe-Regente de Portugal e Algarves 1799-1808; Prí­ncipe-Regente de Portugal, Brasil e Algarves (1808-1816; Rei do Reino Unido de Portugal, Brasil e Algarves (1816-1825); Rei de Portugal e dos Algarves e Imperador Titular do Brasil (1825-1826)-->
30 || IV. Pedro 50px>|1798 ||1834 26 Nisan 1826 >| 2 Mayıs 1826 || ``Asker Kral`İmparator Kral`Kurtarıcı`` || aynı zamanda 1 Aralık 1822 - 7 Nisan 1831 arası I. Pedro olarak Brezilya İmparatorudur. <!--regente de Portugal (1831 - 1834)-->
31 || II. Maria 50px>|1819 ||1853 2 Mayıs 1826 >| 11 Temmuz 1828 || ``Eğitimci`İyi anne`` ||
32 || I. Miguel 50px>|1802 ||1866 11 Temmuz 1828 >| 26 Mayıs 1834 || ``Mutlak Kral`Mutlakiyetçi`Gelenekçi`` || <!--Regente em nome de D. Maria II (2 de Maio de 1826 - 11 de Julho de 1828)-->
31 || II. Maria 50px>|1819 ||1853 20 Eylül 1834 >| 15 Kasım 1853 || ``Eğitimci`İyi anne`` || <!--Regência do pai D. Pedro (1831 - 1834)-->
# || II. Fernando 50px>|1816 ||1885 16 Eylül 1837 >| 15 Kasım 1853 || ``Sanatçı Kral`` || <!--Rei-consorte de D. Maria II; oriundo da famí­lia de Saxe-Coburgo-Gotha(ver nota <sup>5</sup>)-->
33 || V. Pedro 50px>|1837 ||1861 15 Kasım 1853 >| 11 Kasım 1861 || ``Umutlu`Sevilen`Çok sevilen`` || <!--Regência do pai D. Fernando (15 de Novembro de 1853 - 16 de Setembro de 1855)-->
34 || I. Luí­s |1838 ||1889 11 Kasım 1861 >| 19 Ekim 1889 || ``Popüler`İyi`` ||
35 || I. Carlos 50px>|1863 ||1908 19 Ekim 1889 >| 1 Şubat 1908 || ``Diplomat`` || (Not <sup>6</sup> `ya bakınız)
36 || II. Manuel 50px>|1889 ||1932 1 Şubat 1908 >| 5 Ekim 1910 || ``Yurtsever`` || ``Portekiz Cumhuriyeti`nin ilanı.``


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar