--}}

Post Apokaliptik Bilim Kurgu

Post apokaliptik, bilimkurgu janrının, nükleer savaş, salgın veya başka bir felaket sonrası medeniyetin çöküşünü konu alan, alt türlerinden biridir (bazı durumlarda, genel olarak fantastik türe girer).Post apokaliptik kurgu, felaket geçirmiş bir dünya veya medeniyette kurulur. Hikayenin geçtiği zaman, felaketten hemen sonra olabilir, bu durumda hayatta kalan kimselerin doğum sancılarına veya psikolojilerine odaklanılır, veya oldukça sonra, sıklıkla felaket öncesi medeniyeti

Post apokaliptik, bilimkurgu janrının, nükleer savaş, salgın veya başka bir felaket sonrası medeniyetin çöküşünü konu alan, alt türlerinden biridir (bazı durumlarda, genel olarak fantastik türe girer).Post apokaliptik kurgu, felaket geçirmiş bir dünya veya medeniyette kurulur. Hikayenin geçtiği zaman, felaketten hemen sonra olabilir, bu durumda hayatta kalan kimselerin doğum sancılarına veya psikolojilerine odaklanılır, veya oldukça sonra, sıklıkla felaket öncesi medeniyetin varlığının tamamen unutulduğu (veya efsaneleştirildiği) bir dönemde olabilir. Post apokaliptik hikayeler çoğunlukla, tarımsal, teknolojinin olmadığı, veya sadece arta kalan teknolojik elementlerin olduğu, gelecekteki bir dünyada geçer.

Bu türler, 2. Dünya Savaşı`ndan sonra, nükleer silahlarla dünyanın yok edilebilme imkanının insanların bilincine yerleşmesiyle popülerlik kazandı. Yine de tanınmış apokaliptik romanlar, Mary Shelley`nin ``The Last Man`` adlı romanının yayınlandığı, 19. yüzyılın ilk çeyreğinden beri var olmuşlardır.

edebiyat-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.