Post Punk

Post-punk, 1970'lerin ortasındaki punk rock'ın popülaritesinin ardından yükselişe geçen bir rock müzik hareketidir. Bu türün her ne kadar kökeni punk rock'a dayansa da bu tür daha içe dönük, karışık ve deneysel bir yapı göstermektedir. Post-punk, bağımsız müziği ve punk rock'ı yaygınlaştırmış, Krautrock'tan synthesizer kullanımı ve tekrar öğelerini alarak alternatif rock'ın doğuşuna zemin hazırlamıştır. Post-punk aynı zamanda Jamaika dub müziğinden (özellikle bas gitar kullanımında) ve Amerikan funk'ından etkilenmiş; stüdyo çalışmalarında deneyselliği ön plana çıkarmıştır.

Post-punk, 1980'lerin bağımsız müzik sahnesinde önemli bir yer edinmiş ve gotik rock, endüstriyel müzik ve alternatif rock gibi müzik türlerinin oluşmasında önemli bir yere sahip olmuştur.

The Cure, Public Image Ltd., Siouxsie and the Banshees, Joy Division, Bauhaus, New Order, Gang of Four ve The Sisters of Mercy gibi post-punk grupları büyük üne kavuşmuştur. Bu gruplardan bazıları ise daha sonraki dönemlerinde alternatif rock, gotik rock ve synthpop gibi diğer türlerde müzik icra etmeye başlamıştır.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.