Pozantı

Pozantı, Adana iline bağlı bir ilçedir. Tarihi boyunca Pozantı’ya çeşitli milletler tarafından değişik isimler verilmiştir.

Tarihi boyunca Pozantı’ya çeşitli milletler tarafından değişik isimler verilmiştir. Pozantı’nın İlk çağlarda adı Pendonsis veya Pendosis idi. Araplar El Bedendum demişler, Türkler de Bozantı ismini vermişlerdir.

Gülek boğazı yolu bir çok milletin konu göçtüğü Pendonsis şehri kalıntıları üzerine kurulmuş, tarihi boyunca coğrafi konumundan dolayı önemli bir konak yeri olmuştur.

Pozantı ve çevresi Hititlerin, Perslerin, İskender’in, Roma ve Bizans İmparatorluğunun idaresinde kaldıktan sonra, Abbasiler devrinde bilhassa Halife Harun Reşit zamanında bu bölgeye çok sayıda Türk aşiret ve Boyu yerleştirildi. 1015 tarihinden itibaren Anadolu’ ya başlayan Türk akınları buralara kadar uzandı. 1071 Malazgirt zaferinden sonra Türk toprağı oldu. Haçlı seferleri sırasında yeniden Bizansların eline geçen Pozantı Yavuz Selim’ in 1571 seferi sırasında Osmanlı Topraklarına katıldı.

Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalanmasından sonra Anadolu, İşgal Güçlerinin istilasına uğramakla Pozantı’ da Fransızların işgaline maruz kalmıştır. 25 Mayıs 1920 de Pozantı düşman işgalinden kurtarılmıştır.

Bu esnada Adana da Fransızların işgali altındaydı. İl merkezi 5 Ağustos 1920 Pozantı Kongresinden sonra, Pozantı’ya taşındı. 1954 yılına kadar Bucak olan Pozantı bu tarihte ilçe olmuştur.

Tarihten Günümüze Kalan İzlerİlçe merkezinde bulunan tek tarihi eser, 1919 yılında kolordu komutanı Ahmet Cemal Paşa tarafından yaptırılan cemal paşa camisi ve çeşmesidir. Bu cami sonradan onarılmıştır. Bugün ise bazı dini günlerde artan cemaata cevap verebilmesi için bir kat daha yükseltilmiş ve üzeri kubbeler ile örtülmüştür.

İlçe sınırları içerisindeki eski ve yeni Anahşa kaleleri Tekir tabyaları vardır. 1671 tarihinde Gülek’ in girişindeki tarihi Anahşa kalesini gören Evliya çelebi, oranın mamur bir kale olduğunu yazmaktadır. Araplar, Hüsnüs-Sekabile derdi. Bu ad, kaleyi yaptıranların Azerbaycan dan Çukurova ya İskitler olduğu düşünülmektedir.

Eski Konacık 4 km doğusundaki yalçın bir dönemecin gediği üzerine kurlu Anahşa kalesi de birkaç kez onarılmıştır. Tekir tepesini iki yönden kontrol altında tutan bugünkü E-90 karayolu kenarında üst kısmı yıkılmış, toprak altındaki bölümleri sağlam olan bir ara bölümünde bulunduğu Tekir tabyaları ise Mısırlı İbrahim Paşa zamanından kalmadır.(19.yy başları) Aşçıbekirli köyü yakınlarındaki Fenese Harabelerinin ise Bizans devrine ait bir şehir kalıntısı olduğu sanılmaktadır. Şeker pınarındaki tarihi taş köprü(Ak köprü) ekim 1991 de meydana gelen sel taşkını sırasında yıkılmıştır. Bu köprünün tarihi hakkında kitabesinin kaybolması nedeniyle kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak köprü eski yapısal özellikleri bozulmadan tekrar onarılmıştır. Kamışlı köyü sınırlarında bulunan Ören ve Asar yaylarının da eski birer şehir kalıntısı olduğu söylenmektedir. Bu da topraktan çıkan eskiye ait kalıntılar ve künkle(taş boru) su yolu bozuntusu ile eski su yolu deposu bozuntularından anlaşılmaktadır.

Haritası

Pozantı koordinatları: 37.424600, 34.868500

Diğer anlamları

Pozantı

Adana iline bağlı ilçelerden biri.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pozantı ilgili konular

 • Fazıl Hüsnü Dağlarca

  Fazıl Hüsnü Dağlarca, şair. 26 Ağustos 1914 İstanbul doğumlu. Süvari yarbayı Hasan Hüsnü Bey'in oğludur, ilk öğrenimini Konya, Kayseri,
 • Adana coğrafi bilgiler

  Fiziki YapıAdana’nın % 49’u dağlar, % 23’ü eşik alanlar (hafif engebeli bölgeler), % 27,6’sı ovalarla kaplıdır.Dağla
 • Adana tarihi eserler ve turistik yerleri

  Adana ili tarihi ve tabii güzelliklerle doludur.Kaleler: Adana’da çok sayıda tarihi kale vardır. Ceyhan’dan, Tarsus’a kadar 40-50 dağ kales
 • Niğde coğrafi bilgiler

  Fizikî YapıNiğde ili genel olarak bir (bozkır) görünümündedir. İl topraklarının % 29’u dağlardan, % 41’i platolardan ve 30R
 • Niğde ilçeleri

  Niğde’nin biri merkez olmak üzere altı ilçesi vardır.Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 142.785 olup, 55.
 • Osmaniye (Adana)

  1990 sayımına göre toplam nüfusu 174.875 olup, 122.307’si ilçe merkezinde, 52.568’i köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 17, K
 • Adana Atatürk Müzesi

  Adana Atatürk Müzesi Müze binası, Seyhan Caddesi üzerinde 19.yy. da yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. İki katlı, çıkmalı, kırma
 • Yeni Adana (gazete)

  Yeni Adana, Adana’da 1918 yılından bu yana yayınlanan günlük yerel gazetedir.
 • Ahmet Remzi Yüreğir

  Ahmet Remzi Yüreğir, (d. 1892, Adana) - (ö. 7 Ekim 1951), Türk gazeteci, politikacı.
 • Söylemez Çetesi

  Söylemez Çetesi olarak anılan ve yaralama, adam kaçırma ve alıkoyma gibi organize suçlar işlediği belirlenen çetenin elemanlarından emekli
Pozantı
Pozantı