Priştina Mehmet Akif Koleji

Mehmet Âkif Koleji (Arnavutça: Kolegji Mehmet Akif; İngilizce: Mehmet Akif College), Kosova'nın başkenti Priştine ve ikinci büyük şehri Prizren'de yerleşik olup, Kosova'nın önde gelen orta öğretim kurumlarından biridir. 2000 yılında Türk Gulistan Educational Center tarafından kurulmuş, Kosova'nın ilk özel öğretim kurumu sıfatını almıştır.

Priştina Mehmet Akif Koleji

thumb|150px|right|Mehmet Akif Koleji logosu

Mehmet Akif Koleji (Arnavutça`da: ``Kolegji Mehmet Akif``, İngilizce`de: ``Mehmet Akif College``), Kosova`nın başkenti Piriştina`da yerleşik olup, Kosova`nın öndegelen orta öğretim kurumlarından biridir. 2000 yılında Türk ve uluslararası sermayeli ``Gullistan Educational Center`` tarafından kurulmuş, Kosova`nın ilk özel öğretim kurumu sıfatını almıştır. Türk, Arnavut ve uluslararası bir öğretmen kadrosu bulunmaktadır. Kendisi de Arnavut kökenli olan, İstiklal Marşı şairi, Türk edebiyatının büyük ismi Mehmet Akif Ersoy`un ismini taşımaktadır.

Mehmet Akif Koleji yabancı dil öğretimine özel önem vermektedir. Müfredatta İngilizce, Arnavutça, Türkçe ve Almanca dersleri yer almaktadır.

Özel okul olmakla birlikte, her yıl en az 50 öğrenciye burs verilmekte, dargelirli ailelerin çocuklarının da Kolej`in sunduğu eğitimden yararlanmaları sağlanmaktadır.

Mehmet Akif Koleji diplomaları uluslararası düzeyde tanınmakta olup, öğrenciler yüksek öğrenimleri için özellikle Türkiye, A.B.D., İngiltere ve İtalya`ya yönelmektedir.

Gullistan Educational Center aynı zamanda ilkokul düzeyindeki (1`den 8`e kadar sınıflı) ``International School of Prishtina`` (Piriştina Uluslararası Okulu)`nu da bünyesinde bulundurmaktadır.

Dış bağlantılar



Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar