Priştine

Priştine (Arnavutça: Prishtinë / Prishtina; Sırpça: Priština / Приштина) Kosova Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehri. Şehrin koordinatları: 42 40 Kuzey ve 21 10 Doğu’dur.

Priştine

Priştine(Arnavutça: ``Prishtinë/Prishtina``) Kosova`nın yönetim merkezi ve en büyük şehri. XIV. yy.da sırp krallarının ikamet­gahı olan şehir, Osmanlılar zamanında Kosova (Üsküp) vilayetine bağlı bir sancak merkeziydi. 1912′de Sırplar tarafından alın­dı ve 1915′e kadar onlarda kaldı. Bulgarların işgal ettiği şehri 1918′de müttefikler geri aldı.

1999 tarihinden itibaren BM`nin idaresinde olan Priştine`nin nüfusu yaklaşık 600.000`dir. Şehrin nüfusunun büyük bir kısmını Arnavutlar oluşturur. Sırplar, Boşnaklar ve Çingeneler şehirde yaşayan diğer etnik gruplardır. Kosova`nın idari eğitim ve kültürel merkezi olan Priştine`de Priştine Üniversitesi ve Priştine Uluslararası Havaalanı bulunmaktadır.

Uzun yıllar Osmanlı idaresinde kalan şehir I. Dünya Savaşından sonra Yugoslavya`nın bir parçası haline geldi. Priştine, Yugoslavya ve NATO arasında 1999 yılında meydana gelen savaştan sonra BM`nin kontrolüne geçti.

İlgili konuları ara

Yanıtlar