Prince

Kısaca: Prince ABD'li pop şarkıcısı ve söz yazarı. ...devamı ☟

Prince Haritası

Prince, (d. 7 Haziran 1958) ünlü bir ABD'li pop şarkıcısı ve söz yazarıdır. Sanatçı bununla beraber Amerika'nın pop ikonları arasında yer almaktadır. Prince, "Rolling Stone" dergisinin düzenlediği Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde 28. sırada yer almıştır. Biyografi

İlk Yıllar

Prince Rogers Nelson, Minneapolis, Minnesota'da 7 Haziran, 1958'de, John L. Nelson ve Mattie Shaw çiftine dünyaya gelmiştir.Prince: Inside the Purple Reign. 11 Şubat 2007 tarihinde erişildi. John bir piyanist ve söz yazarıydı, annesi Mattie ise bir şarkıcıydı. Nelson'ın ismi, babasının kurduğu caz üçlüsü "Prince Rogers"tan gelmektedir. Prince'in etnik kökeni hakkında birçok mit bulunmaktadır. Aslında, Prince, siyahi bir anne ve siyahi bir babadan dünyaya gelmiştir. "Rolling Stone" dergisinin 12 Eylül 1985 sayısındaki makaleye göre, Prince'in annesi Mattie Shaw, "birçok Afro-Amerikan gibi birden fazla etnik kökene sahip"tir. Kardeş Tyka'nın 1960'taki doğumundan sonra, Prince'in ebeveynleri boşanmıştır. Resmi olarak ayrılmanın ardından, Prince, üvey babasıyla sorunlar yaşamaya başlamıştır, bu da Prince'in evden kaçmasına neden olmuştur. Prince, kısa bir süre babasıyla yaşamıştır. Babası bu dönemde ona ilk gitarını almıştır. Prince bir süre sonra arkadaşı Anderson ile beraber yaşamaya başlamıştır. Prince ve Anderson, ortaokula geçtiklerinde, Prince'in kuzeni Charles Smith ile beraber "Grand Central" adlı müzik grubunu kurmuştur. Prince bu grupta enstrümentalist olarak çalmaya başlamıştır. Grup zamanla Minneapolis bölgesinde klüp ve partilerde boy göstermeye başlamıştır. Prince, ilgi alanlarının genişlemeye ve değişkenlik göstermeye başladığı zamanda, kendini grubun yapımcısı olarak bulmuştur. BKısa bir süre sonra da grubun en önemli üyesi haline gelmiştir. Prince liseye başladığı sıralarda, "Grand Central" grubu, artık orijinal müziklerle belirmeye başlamıştır. Grup müzik olarak Sly & The Family Stone, James Brown, Earth Wind & Fire, Miles Davis, Parliament-Funkadelic ve Jimi Hendrix gibi devlerin izinden gidiyordur. 1976'da, Prince, bir demo kaseti için bir Minneapolis stüdyosunda ünlü yapımcı Chris Moon ile çalışmaya başlamıştır. Bu sıralarda Prince, ayrıca Owen Husney'in de himayesi altındadır. Bu, Prince'e yüksek kalitede bir demo kaseti hazırlamada yardımcı olmuştur. Husney, hemen ardından Prince'i geleceğin yıldızı olarak tanıtarak büyük plak şirketleri arasında çekişmelere ortam hazırlamıştır. Ancak Warner Bros. Records en sonunda Prince ile anlaşma imzalamayı başarmıştır. Şirket Prince için beklenen olanakları sağladığı gibi, kontratı da bizzat teklif etmiştir.

İlk Adımlar: 1977†“1980

Prince'in kuzeni Shantel'in kocası Pepe Willie, Prince'in ilk kariyer aşamalarında örnek aldığı bir isim olmuştur. 1977'de, Willie, içinde "Marcy Ingvoldstad" ve "Kristie Lazenberry" gibi büyük isimlerin bulunduğu "94 East" grubunu kurmuştur. "94 East" ayrıca Andre Cymone ve Prince gibi önemli şarkıcıları ve müzisyenleri içeriyordur. Prince, Willie'nin sözlerinin üzerine besteler yapmaya ve gitar ve org gibi çalgılarla eşlik etmeye başlamıştır. Prince çoğu şarkıyı kendisi yazmıştır. Bunlardan "Just Another Sucker" bir hit olmuştur. Grup sonrasında, "Minneapolis Genius †“ The Historic 1977 Recordings" adlı ilk albümlerini kaydetmiştir. Ancak albüm o yıllarda yayınlanmadığı gibi bir solo albüm fikrinden oldukça uzaktır. Ancak bu albüm, Prince'in ilk profesyonel albümüdür. Prince bu engeller sonunda ilk resmi albümü, For You'yu, 7 Nisan 1978'de yayınlamıştır. For You ayrıca Warner Bros. etiketiyle de göze çarpmıştır. Albümde ayrıca Tommy Vicari baş yapımcı olarak belirmiştir. Albüm, bununla beraber hiçbir müzisyenin eşliği olmaksızın, 27 farklı enstrümanın üstüste Prince tarafından çalınıp kaydedilmiştir. Albümdeki birçok şarkı soul listeleri başta olmak üzere listelerde yer etmiştir. 1979'da, Prince eski arkadaşı Anderson'ı bas gitar'da çalması için işe almıştır. Ayrıca Gayle Chapman ve Doctor Fink'i org'a, Bobby Z'yi vurmalılara ve Dez Dickerson'ı gitara atamıştır. Prince, sıradaki albümün farklı ırklardan ve farklı cinsiyetlerden insanlarca hazırlanmış olmasını istiyordur. Grup, bu şekilde Capri Tiyatrosu'nda 5 Ocak ve 6 Ocak 1979'da ilk gösterilerini düzenlemiştir. Warner yöneticileri bu gösterilerin kar yağışı ve elektrik kesintileriyle sık sık kesilen ikincisinde yer almış, Prince'i ve grubunu biraz daha çalışmadan gösteriye çıkmamasını tembihlemiştir.Prince: A Pop Life. Dave Hill, 1989, London Faber and Faber Ekim 1979'da, Prince kendi adını taşıyan ikinci albümü "Prince"i yayınlamıştır. Albüm R&B listelerinde 4 numaraya çıktığı gibi, "Why You Wanna Treat Me So Bad?" ve "I Wanna Be Your Lover" başta olmak üzere 2 adet de R&B hiti çıkarmıştır. Bu şarkılar, Prince tarafından önceki grubuyla beraber canlı yayında sergilenmiştir. Prince albümüyle altın sertifika aldığı gib, "I Wanna Be Your Lover" şarkısıyla da ABD listelerinde 11 numarada yer almıştır. Böylece şarkı sanatçının en bilinen eserlerinden olmuştur.

1980†“1984

1980'de, Prince Dirty Mind adlı üçüncü albümünü yayınlamıştır. Albüm yine tamamen Prince tarafından kaydedilip yazılmıştır. Albümde, Lisa Coleman'ı, Chapman ile değiştirilmiştir. Coleman cinsel açıdan açık biri olarak tanınmaktaydı. Dirty Mind albümü bu bağlamda cinsel olarak tamamen açıktır. Ayrıca eleştirmenler "Dirty Mind" albümü çıktığında albümün tüm zamanların en iyi albümlerinden olduğunu beyan etmiştir. Albümdeki olay yaratan sözler ilgi çekerken, bir klasik olmasına karşılık albüm yıllarca asıl dinleyicisine ulaşamamıştır. Prince daha sonra 1981'de Controversy adlı albümünü yayınlamıştır. Bu albümle aynı adı taşıyan şarkı ilk defa uluslararası listelerde yer almıştır. Şubat 1981'de, Prince "Partyup" şarkısını Saturday Night Live'da söylemiştir. Controversy albümünden başlayarak, Prince, kendi albümleri için Controversy Music Profile for Controversy Music terimini kullanmaya başlamıştır. Bu terim sanatçı tarafından 1996'daki Emancipation albümüne kadar çıkan 16 albümün her biri için kullanılmıştır. Bu dönemlerde, Prince, sahnede giydiği kıyafetlere ayrı bir önem vermeye başlamıştır. Prince bu tarihten itibaren yüksek topuklu ayakkabılar/botlar giyerek güçlü cinsel simgelerle beraber yeni bir stil oluşumuna gitmiştir. Prince, bu dönemlerde yine transseksüel simgelere başvurmuştur, bu da Prince'in insanlar arasında cinsel tercihinin sorgulanmasına neden olmuştur. Prince'in bu stil seçimleri, onu skandallara sürüklemiştir. Özellikle gösterilerinde yer alan programları, Prince'in adına gölgeler düşürmeye başlamıştır. 80'ler boyunca Prince, Vanity, Apollonia Kotero ve Sheila E gibi sanatçılarla beraber düetler yapmıştır. Ayrıca Sheena Easton, Celine Dion ve The Bangles gibi sanatçılar için şarkı sözleri yazmıştır. Prince'in kayıtları ne kadar ters olsa da Chaka Khan, Sheena Easton, Mariah Carey, Art of Noise & Tom Jones ve Siníéad O'Connor gibi ünlülerce yeniden düzenlenmiştir. O'Connor'ın düzenlemesi "Nothing Compares 2 U" 1990'da 4 hafta boyunca zirvede kalmıştır. 1982'de, Prince 1999 adındaki albümünü çıkarmıştır. Albüm 3 milyon satarak büyük ses getirmiştir.http://archives.cnn.com/1999/SHOWBIZ/Music/12/20/wb.prince.bio/ 1999 adındaki şarkı, nükleer kirlenmeyi protesto içermekteydi. Bu şarkı, sonrasında uluslararası alanda top-10 hiti olmuştur. "Little Red Corvette" videosuyla beraber Michael Jackson ve Lionel Richie ile beraber, videosunu MTV'de yayınlatabilen ilk siyahilerden olmuştur. "Delirious" adlı şarkı da Billboard Hot 100 listesinde ilk 10'a girmeyi başarmıştır.

1984†“1987

Prince'in 1984 albümü, Purple Rain ABD'de 13 milyon kadar satmış ve Billboard 200 adındaki albümler listesinde 24 hafta zirvede yer almıştır. Purple Rain adlı film için yapılmış olan albüm, kendi başarısının yanı sıra sadece ABD'de filme 80,000,000 $'lık bir gişe rekor kırdırmıştır. Akademi ödülü de kazanan Prince, bu albümle, kendi tarihinin en büyük sinema başarısını göstermiştir. Purple Rain albümünden çıkan, "When Doves Cry" ve "Let's Go Crazy," adlı şarkılar ABD listeleri olan "Billboard Hot 100" listesinde zirveye erişirken, dünya çapında büyük birer hit olmuştur. "Purple Rain" adlı albümle aynı adı taşıyan şarkı ise aynı listede 2 numaraya kadar çıkmıştır. Prince bu başarıların esnasında, aynı anda hem filmi, hem albümü, hem şarkıyı zirveye sokarak kendi alanında bir rekora imza atmıştır. Albüm daha sonra 2004'te Rolling Stone dergisinin düzenlediği "Rolling Stone'un Tüm Zamanların En İyi 500 Albümü" listesinde 72. sırada yer almıştır."The RS 500 Greatest Albums of All Time," 18 Kasım 2003, at RollingStone.com; 9 Eylül 2006 tarihinde erişildi. 1985'te , ABD'deki Purple Rain Turu'ndan sonra, Prince, hem konserlere hem de müzik videolarına devam edeceğini söylemiştir. Ardından yayınladığı Around the World in a Day albümü, Billboard 200 listesinde 3 hafta boyunca zirvede yerini almıştır. Prince'in MTV'deki engeli kaldırıldığında, ilk single "Raspberry Beret", Billboard Hot 100 listesinde 2 numaraya kadar çıkmıştır. 1986'da Prince, Parade adlı albümünü yayınlamıştır. Albüm Billboard 200 listesinde 3 numarada, R&B albümleri listesinde 2 numarada yer almıştır. İlk single, "Kiss", Billboard Hot 100 listesinde zirveye oturmuştur. Aynı sıralarda, sözleri Prince tarafından yazılan The Bangles'ın "Manic Monday" adlı hiti de, aynı listede 2 numarada yer almıştır. Sonrasında, Parade albümünün, film soundtrack'inde kullanıldığı "Under The Cherry Moon" adlı filmde, Prince, Christopher Tracy rolünü canlandırmıştır. Prince böylece hem filmde oynamış, hem de filmi yönetmiştir. Bu sürecin ardından, 1986'da Avrupa'yı da kapsayan bir tura çıkan Prince, turu Eylül 1986'da Japonya'da kapatmıştır. Böylece Prince, Japonya'da ilk kez konser vermiştir. Turun sonunda, Prince, "The Revolution" adlı grubu dağıtmıştır. Ancak gruptaki Matt Fink'in işine son vermemiştir.

1987†“1991

Prince, 1987'de çift yüzlü albümü Sign o' the Times'ı yayınlamıştır. Albüm Billboard 200'de top-10'a girerken, Prince yine bu albümle, kariyerinin en önemli olumlu eleştirilerini toplamıştır. Albüm ayrıca, Rolling Stone'un düzenlediği "Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı" listesinde ilk 100'de yer almıştır. The All-TIME 100 Albums by TIME Magazine "Time" ise, albümü "80'lerin En İyi Albümü" olarak seçmiştir. Prince albüm sonrasında Avrupa çapında Sign o' the Times Turu'na çıkmıştır. 1987'de, o zamanların iki devi olarak görülen Prince ve Michael Jackson, Bad albümüyle aynı adı taşıyan "Bad" şarkısı için görüşmüştür. Ancak sanatçıların tür bakımından uyuşmazlıkları nedeniyle, Jackson şarkıyı tek başına seslendirmiştir. Michael Jackson 1987'de, Prince, The Black Album adındaki albümünü yayınlama kararı vermiştir. Oldukça zıt türleri bir araya toplayan Prince, aslen, önceki yıllarda kaydetmiş olduğu şarkıları bu albüme koymuştur. Bunlardan bazıları Sheila E'nin 1986'daki doğumgünü partisinde kaydedilmiştir.} 15 Mayıs 2007 tarihinde erişildi Albüm, Prince'in kariyerinde efsane albüm olarak anılmaktadır, zira yayınlanma tarihinden çok kısa bir süre önce, sanatçının isteği üzerine basım ve dağıtımı iptal edilmiştir. O ana kadar üretilmiş birçok kopya'nın tümü imha edilmesi gerekirken, bazıları bu kaderden kurtulmuş ve albümün sayısız kaçak versiyonun kaynağını meydana getirmiştir. Albüm underground müzik dünyasını dolaşıp durmuş, 1994 yılına kadar resmen yayınlanmamıştır. Prince, son dakikada gelen gerçi çekme isteğini, sonradan "spiritüel bir uyanış" anına bağlamıştır. Ancak bu "uyanışın" aslında Ecstasy ile yaşanan kötü bir tecrübenin sonucu olduğuna dair söylentiler vardır. 1988 albümü Lovesexy, Prince'in "karanlık" The Black Album'üne verilen "spiritüel" cevap olarak kabul edilir. Lovesexy A.B.D. listelerinde hayal kırıklığı yaratarak Billboard 200'de, ancak 11. sıraya yükselmiş, buna karşın İngilterede 1 numara olmuştur. (The Black Album'de yer alan "When 2 R in Love" adlı parça, Lovesexy'de de yer almaktaydı.) Lovesexy Dünya Turnesinin Amerika ayağı da ticari açıdan hayal kırıklığı olmuştur : konserlerdeki bilet satışları kötü gittiğinden Prince para kaybetmiştir. Prince bu kötü performansı, turnenin Avrupa ve Japonya ayakları ile telafi edebilmiştir 1989 yılında Prince, kendisini yeniden Amerikan albüm listelerinde 1 numara yapacak olan Batman'in soundtrack albümünü yapıp, yayınlamıştır. Dünya çapında hit olan 45'lik "Batdance", Billboard Hot 100'de 1 numara olurken, o zamanki kız arkadaşı ""Anna Garcia"} 15 Ağustos 2007 tarihinde erişildi"'nın da vokallerinin yer aldığı "Partyman", filmi izleyicileri arasında oldukça popüler hale gelmiştir. Prince 1990'da, gişede zayıf bir performans sergileyecek olan, Purple Rain'in devam filmi Graffiti Bridge'i yayınladı. "Graffiti Bridge"'in soundtrack'inde Prince ile birlikte Tevin Campbell, the Staple Singers'dan Mavis Staples, ve Morris Day gibi sanatçıların yer aldığı, The Time adlı diğer grubu ve projesi yer almaktaydı. Albüm ABD'de 6, İngiltere'de 1 numaraya yerleşecekti. Aynı zamanda Madonna ile Like a Prayer albümündeki "Love Song" adlı parça için beraber çalışmıştır.

1991†“1994

1991 deki Diamonds and Pearls'ün piyasaya çıkması Prince'e, "Cream" adlı parça ile Amerika'da bir numaraya yerleşen beşinci single'ını kazandırdı. Diamonds and Pearls, rapçi Tony M., vokal'de Rosie Gaines, davulda Michael Bland, gitarda Levi Seacer, bas'da Sonny T, ve Klavyelerde Tommy Barbarella'dan meydana gelen Prince'in yeni grubu the New Power Generation'u ilk defa sunuyordu. 1993'da Prince, Kate Bush'un 1993 albümü, The Red Shoes üzerinde çalıştı; Bush'un adı aynı zamanda Diamonds and Pearls albumünde de geçer. Prince "Why Should I Love You," adlı parçaya, bas, gitar ve klavye çalarak, vokal yaparak ve mix'i için müzik aranje ederek katkıda bulundu. Bu 2000 yılına kadar "Prince" adıyla kredilenen son parçadır. Kate Bush 1996 yılında yeniden "My Computer" adlı Emancipation parçasına geri vokal yapmıştır. Prince'in onikinci albümü, dile getirilemeyen ( sonradan "Love Symbol Sembolü" olarak tescil alacak olan ) bir sembol ile adlandırılmıştı. Albüm Amerika top on listelerinde zirveye ulaştı. 1993 yılında sahne adını da, aslında erkek (a™‚) ve dişi (a™€) sembollerinin karışımı olan Love Symbol olarak değiştirtirdi. Sembol söylenemediği için, kendisine genellikle "Sembol", "Daha Önce Prince olarak Bilinen Sanatçı Artist Formerly Known as Prince", ya da basitçe "The Artist" denmiştir. 1993 yılında Warner Bros'un talebiyle Prince, 3 CD'lik The Hits/The B-Sides aldı toplama bir albüm piyasaya sürdü. İlk iki disk aynı zamanda The Hits 1 and The Hits 2 olarak ayrı ayrı da satışa sunulmuştur. Prince'in hit single'larının çoğunu sunmasına ilave olarak ("Batdance" bu liste dışında bırakılmıştır), The Hits, kariyeri boyunca birikmiş single'ların B yüzü parçaları, Revolution dönemi kaydı "Power Fantastic" gibi daha önce bulması oldukça güç veya yayınlanmamış kayıtları taşıyordu. Yeni yazılan "Pink Cashmere" ve "Peach" ise toplama albümün tanıtımına eşlik etmeleri için için single olarak piyasaya sürülen iki yeni parçaydı. Maalesef, ne albüm ne de single'lar Warner Bros'un tahmin ettiği kadar iyi rakamlara ulaşamadılar. Buna karşın The Hits Prince'in 1978-1993 yılları arasında vermiş olduğu eserler hakkında genel hatlarıyla en iyi fikir veren albümdür.

İsim Değişikliği

1993 yılında, Prince'in The Gold Experience albümünü ile ilgili pazarlıklar sürerken, Prince eserlerinin sanatsal ve maddi kontrolü için Warner Bros. ile Prince arasında, yasal bir savaş başladı. Duruşmalar sürerken, Prince insanların arasına, yanağında "slave"(köle) yazısı ile çıktı. Bu isim değişikliğini kendisi şöyle açıklamıştı:
Beni Warner Bros.'a bağlayan zincirlerden kurtulup nihai bağımsızlığıma ulaşmak için attığım ilk adım, ismimi Prince'ten Love Symbol'e değiştirmek oldu. Prince, annemin bana doğduğumda verdiği isim. Warner Bros. ismimi aldı, ticari marka olarak tescil ettirdi, ve benim yazdığım eserlerin pazarlanmasının ana enstrümanı olarak kullandı. Şirket, Prince adına ve Prince adı altında pazarlanan bütün eserlere sahip. Ben ise sadece Warner Bros. için daha fazla para üreten bir borçlu oldum.... Prince adıyla doğdum ve başka geleneksel bir isim edinmek istemiyordum. Adımın ve kimliğimin yerine geçebilecek tek kabul edilebilir çözüm, konuşarak ifade edilemeyen, beni ve müziğimin anlattıklarını temsil eden Love Symbol'du. Bu sembol yıllardır eserlerimde var; kızgınlığımdan evrimleşen bir konsept; olduğum şeydir. Bu benim adım.
Eleştirmenler, Prince'in isim değişikliğini, sanatçının kendini yeniden keşfetme girişimi, tarzını yeniden geliştirmek için bir fırsat sağlamak olarak yorumladılar. Bir yorumcu şöyle demişti :
Prince kariyerine, piyasadaki başarısı sınırlı, büyük bir R&B yıldızı olarak başladı. Tam bu sırada, yolun ortasını bırakıp şarampol'e yöneldi. 1980'de, radyoda çalınmamayı garantileyecek şehvetli sözleri olan yeni dalga müzik (klasik Dirty Mind) kaydetmek riskliydi, fakat başarılı oldu. Eleştirmenlerin dikkatini çekti ve bir underground yıldızı oldu. Bu kendisine 1999 ve Purple Rain ile kazandığı büyük başarının önünü açtı. Dünya çapındaki gelirler ve evrensel övgüler dikkate alındığında, bu kesinlikle kariyerinin zirvesiydi. Fakat ismini değiştirerek, tarzıyla deneyler yaparak, piyasa değerini azaltıp plak kontratından kaçarak, tekrar şarampole yönelmesi, Prince'i tekrar bir underground yıldızı haline getirdi. 1996 sonunda, Warner Bros. ile bağlarını kopardıktan sonraki ilk Prince müziği koleksiyonu plak dükkanlarında yerini aldı; harika dans groove'larını, ağır ve yakıcı baladlarla birleştiren 3 saatlik bir şaheser. Eleştirel tepkiler oldukça olumlu, satışlar da 3'lü bir CD setinin yüksek fiyatına rağmen epey hareketli oldu. Albümünün adını Emancipation koyması tesadüf değildi. I WOULD DIE 4 U

1994†“2000

1994'te Prince'in kendi eserlerine karşı tavrı, belirgin bir değişikliğe uğradı. Kısa aralıklarla albüm yayınlamayı, Warner Bros.'a karşı yasal yükümlülüklerini bir an evvel yerine getirip kurtulmanın bir yolu olarak gördü. Firmanın, kendisinden uzun aralıklarla albüm çıkarmasını isteyerek sanatsal özgürlüğünü kısıtladığına inanıyordu. Aynı zamanda Love Symbol albümünün yeteri kadar iyi pazarlanmadığını savunarak, Warner Bros'u ticari başarısızlıkla suçluyordu. Bu gelişmelerden bağımsız olarak, orijinal kayıttan ve öngörülen yayın tarihinden tam 7 yıl sonra "The Black Album" resmen piyasaya sürüldü. Zaten kaçak olarak piyasalarda dolaşan yeni sürüm, nispeten kötü sattı. Hayal kırıcı bu girişimden sonra, Warner Bros., Prince'in, Come adlı yeni malzemeli bir Albüm çıkarma isteklerine boyun eğdi. Come nihayet piyasaya sürüldüğünde, Warner'ın bütün endişelerini teyid etmiş oldu. 500,000 adetlik satış rakamlarına bile zor ulaşarak, Prince'in o zamana kadar en kötü satan albümü oldu. Bundan daha sinir bozucu olan Prince'in, albümün kredilerinde kendisini ısrarla "Prince 1958-1993" olarak yazdırması oldu. Prince, bir sonraki albümü The Gold Experience'in Love Symbol dönemi kayıtları ile eş zamanlı piyasaya sürülmesi konusunda ısrar etti. Warner Bros. Şubat 1994'te "The Most Beautiful Girl in the World" single'ının Bellmark Records adında küçük ve bağımsız bir dağıtımcı tarafından piyasaya sürülmesine izin verdi. Parça Amerika Billboard Hot 100'de 3., birçok başka ülkede de 1. sıraya çıkarak başarılı olmasına rağmen, bu peşinden gelen parçalar için bir örnek olmadı. Warner Bros. kötü satış rakamlarından çekinerek ve pazarın doymuş olduğunu bahane ederek hala The Gold Experience'in piyasaya sürülmesine karşı çıkıyordu. Nihayet Eylül 1995'de piyasaya çıktığında The Gold Experience bir anda Billboard 200'de ilk on'a girmesine, ve birçok kişinin bunun Prince'in Sign o'the Times'dan bu yana en iyi performansı olarak görmesine rağmen iyi satmadı. Albüm şu an artık basılmamaktadır. 1996'da piyasaya çıkan Chaos and Disorder, Prince'in Warner Bros. için yeni şarkılarla piyasaya sürdüğü son albüm olduğu gibi, aynı zamanda ticari olarak da en az başarılı olan albümlerinden biridir. Warner Bros.'a karşı bu albümle beraber herhangi bir yükümlülüğü kalmayan Prince, aynı yıl içinde ciddi bir geri dönüş girişiminde bulunarak Emancipation'u piyasaya çıkardı. Albüm kendisine ait NPG Records altında yayınlanıp, EMI tarafından dağıtıldı. Emancipation'daki şarkılarını yayınlamak için 1981'den bu yana bütün kayıtları için kullandığı Controversy Music'i değil, Emancipated Music'i kullandı. RIAA tarafından platin ile ödüllendirilmesine karşın, bazı eleştirmenler oldukça genişe yayılan 36 şarkılık 3'lü CD setinin (her disk tam olarak 60 dakika uzunluğundaydı) odaklanmayı güçleştirdiğini ve tek veya ikili CD seti olarak daha başarılı olacağını ifade ettiler. Emancipation, Prince'i başka sanatçılara ait şarkıları söylerken ( cover ) sunan ilk albümdür : Joan Osborne'nün 1995 hit'i "One of Us", "Betcha By Golly Wow!" (Thomas Randolf Bell ve Linda Creed); "I Can't Make You Love Me" (James Allen Shamblin II ve Michael Barry Reid); ve "La-La Means I Love You" (Thomas Randolf Bell ve William Hart). Prince, 1998'de, daha önce yayınlanmamış parçaların bulunduğu 4'lü CD koleksiyonu Crystal Ball'u piyasaya sürdü. Bu albümün dağıtımı oldukça karmaşık oldu, zira albümü Prince'in web sitesinden sipariş eden bazı hayranları, albümü sipariş tarihlerinden nihayet 1 yıl sonra, ancak albüm perakende satışına çıktıktan aylar sonra alabildiler. 3 ay sonra yayımlanan Newpower Soul albümü listelerde çok fazla etki bırakamadı. Chaka Khan ile işbirliği yaptığı ve NPG Records ile piyasaya çıkan Come 2 My House'da aynı kaderi paylaştı. 1999 yılında Prince, Rave Un2 the Joy Fantastic adlı yeni albümünü piyasaya sürmek için yeniden büyük bir firma, Arista Records ile anlaştı. Yeni albümünün başarısını sağlamak için Prince, kariyerinin herhangi bir döneminde verdiğinden daha fazla röportaj verdi. Buna rağmen Rave Un2 the Joy Fantastic ticari olarak başarılı olamadı. Birkaç ay önce Warner Bros., Prince tarafından kariyeri boyunca kaydedilmiş, ancak hiç yayınlanmamış şarkıların yer aldığı ve Warner Bros. ile kontratının son albüm mükellefiyeti olan The Vault: Old Friends 4 Sale'i piyasaya sürmüştü. Bu yıl içinde kazandığı en büyük başarı, tam zamanında yayınlanarak, Prince'e, Warner Bros.'un orijinal 1999 albümü ve single'ları ile yıllardır gördüğü paranın ufak bir bölümünü toplama şansı veren 1999: The New Master adlı EP ile oldu. Hem eleştirmenler, hem de hayranları The New Master'ı gereksiz ilan ederek çok sert eleştirdiler. "Rave Un2 the Year 2000" adlı izle ve öde konseri, 31 Aralık 1999'da yayınlandı ve 1999 konserinin 17 ve 18 Aralık tarhili gösterilerinin görüntülerinden oluşumaktaydı. Konsere Lenny Kravitz, George Clinton, ve The Time gibi birçok konuk sanatçı katılmaktaydı. Bir yıl sonra ev videosu olarak da yayınlandı. Rave In2 The Joy Fantastic ("Un2"'ya karşılık olarak) adındaki remix albümü, Prince'in NPG Music Club'u tarafından Nisan 2000'de piyasaya çıkarıldı.

2000†“2005

16 Mayıs 2000'de Prince, Aşk Sembolü'nü kullanmayı bırakarak "Prince" adına geri döndü. Warner-Chappell ile olan kontratının süresi bittiğince, Prince, bir basın toplantısında, adıyla yaşadığı sıkıntıların sona ermesinin altını çizmiştir. Ancak Prince halen bu sembolü kullanmakta ve bu sembolle benzer şekli taşıyan gitarıyla müzik yapmaktadır. Rave Un2 The Joy Fantastic'in yayınlanmasını izleyen birkaç yılda Prince, sadece NPGOnlineLtd.com (sonrasında NPGMusicClub.com) aracılığıyla yeni müziklerini yayınladı. Caz etkileşimleriyle göze çarpan albüm, The Rainbow Children, 2001'de piyasaya sürüldü. Yine 2003'te N.E.W.S satışa çıktı ve En İyi Pop Enstrümental Albüm dalında Grammy adayı gösterildi. Sonraki albüm "Xpectation" ise çok daha fazla caz müzik içermekteydi. Bu albüm de 2003'te NPGMusicClub aracılığıyla satışa çıktı. 2002'de Prince beşinci canlı albümü One Nite Alone... Live!'ı yayınladı. Bu albüm One Nite Alone adlı turdan da performanslar barındırmaktaydı. 3-CD'lik kutu seti It Ain't Over! adlı derleme listelere giremedi. Bu süre zarfında Prince NPG Music Club'ta daha çok yer aldı. Hayranları turlara, röportajlara, tartışmalara ve münazaralara davet ediliyordu. Bu münazaralardan bir bölümü Kevin Smith tarafından videoya alınarak yayınlanmamış olan bir belgesele eklendi. daha fazla bilgi için the Internet Movie Database entry ve this Kevin Smith page Bu dökümanlarda Prince'in yeteneği ve Alicia Keys, The Time, Erykah Badu, Nikka Costa, George Clinton ve Norah Jones gibi sanatçılarla yaptığı düetler yer aldı. 8 Şubat 2004'te Prince, Grammy Ödül Töreni'nde Beyoncíé Knowles ile beraber göründü. Açılışta sanatçı, Knowles ile beraber "Purple Rain", "Let's Go Crazy", "Baby I'm a Star" ve Beyoncíé'nin "Crazy in Love" şarkılarını seslendirdi. (video). Sonraki ay Prince, Rock and Roll Hall of Fame unvanını aldı. Unvan, Alicia Keys, Big Boi ve OutKast grubunun Andríé 3000 adlı üyesi tarafından sanatçıya verildi. Nisan 2004'te Prince, Columbia Records ile yaptığı tek albümlük anlaşmayla Musicology adlı albümünü yayınladı. Albüm, ABD, İngiltere, Avustralya ve Almanya'da ilk 5'e girdi. 87.4 milyon dolarlık geliriyle, Prince'in Musicology Turu 2004'ün en büyük gelir elde eden konser organizasyonu oldu. Sanatçı bu tur kapsamında 96 konsere girdi. $61 olan ortalama konserler içinde, Prince Texas'ın başkenti Dallas ayağında bir bayan hayranının taşkınlığıyla anıldı. Pollstar †“ The Concert Hotwire Albüm başarısının ardından 2 Grammy ödülüne layık görüldü. Bunlardan ilki "Call My Name" adlı şarkısı için aldığı En İyi Erkek R&B Vokali oldu, diğeri ise En İyi Geleneksel R&B Vokal Performansı ile "Musicology" adlı şarkı oldu. Prince, Tüm Zamanların En Büyük 7. Sanatçısı olarak Acclaimed Music'in listesinde yer aldı. Yine 2004'te Rolling Stone dergisinin düzenlediği listede 28 numarada yer aldı. 100 Greatest Artists of All Time.} Aralık 2004'te Prince RockontheNet.com tarafından son 25 yılın en iyi 5. sanatçısı seçildi. Rock On The Net: Prince Nisan 2005'te Prince En Vogue'un arka vokalleriyle beraber Stevie Wonder'ın "So What The Fuss"ın şarkısında gitar çaldı. Katrina Kasırgası'nın ardından, Prince yardım adına iki şarkı yayımladı. Bunlardan ilki "S.S.T." ve ikincisi "Brand New Orleans" adını aldı.

Diskografi

*1978: For You *1979: Prince *1980: Dirty Mind *1981: Controversy *1982: 1999 *1984: Purple Rain *1985: Around the World in a Day *1986: Parade *1987: Sign o' the Times *1988: Lovesexy *1989: Batman *1990: Graffiti Bridge *1991: Diamonds and Pearls *1992: Love Symbol AlbumDue to the album's correct name being a unpronounceable symbol, this title provided is widely recognized as an alternate. *1994: Come *1994: The Black Album (1987 yılında kaydedildi) *1995: The Gold Experience *1996: Chaos and Disorder *1996: Emancipation *1999: Rave Un2 the Joy Fantastic *2001: The Rainbow Children *2002: One Nite Alone... *2003: Xpectation *2003: N.E.W.S *2004: Musicology *2004: The Chocolate Invasion *2004: The Slaughterhouse *2006: 3121 *2007: Planet Earth *2009: LOtUSFLOW3R }

Kaynaklar

Vikipedi

Prince

1. anlamı i. prens; kral, hükümdar, emir; soylu kimse; bir meslekte başta gelen kimse. Prince Albert redingot. prince consort hükümdar kraliçenin kocası olan prens. Prince of Darkness şeytan, iblis. Prince of Peace Hazreti İsa. Prince of Wales İngiltere.
2. anlamı prens.

Prince

Prince İngilizce anlamı ve tanımı

Prince anlamları

  1. (a.) The chief of any body of men; one at the head of a class or profession; one who is preeminent; as, a merchant prince; a prince of players.
  2. (v. i.) To play the prince.
  3. (a.) A title belonging to persons of high rank, differing in different countries. In England it belongs to dukes, marquises, and earls, but is given to members of the royal family only. In Italy a prince is inferior to a duke as a member of a particular order of nobility; in Spain he is always one of the royal family.
  4. (a.) The son of a king or emperor, or the issue of a royal family; as, princes of the blood.
  5. (a.) The one of highest rank; one holding the highest place and authority; a sovereign; a monarch; -- originally applied to either sex, but now rarely applied to a female.

Prince tanım:

Kelime: prince
Söyleniş: 'prin(t)s
İşlev: noun
Kökeni: Middle English, from Old French, from Latin princip-, princeps leader, initiator, from primus first capere to take -- more at HEAVE
1 a : MONARCH, KING b : the ruler of a principality or state
2 : a male member of a royal family; especially : a son of the sovereign
3 : a nobleman of varying rank and status
4 : one likened to a prince; especially : a man of high rank or of high standing in his class or profession
- prince·ship /'prin(t)s-"ship/ noun

Prince

İngilizce Prince kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. príncipe, emir

Prince

İngilizce Prince kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. prince; souverain

Prince

İngilizce Prince kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Prinz

Prince

İngilizce Prince kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. principe; (fig) persona di prestigio

Prince

İngilizce Prince kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. príncipe; governante

Prince

i. prens, şehzade, hükümdar

Prince

Fransızca Prince kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. prince, lord

Prince

İngilizce Prince kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. vorst, voornaamst, grootste, prins

Prince

n. son of a king; ruler, sovereign
n. prince, lord

Prince

Fransızca Prince kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(noblesse - homme) prins (m)

Prince

Fransızca Prince kelimesinin Almanca karşılığı.
n. fürst, prinz

Prince

Fransızca Prince kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(noblesse - homme) principe (m)

Prince

Fransızca Prince kelimesinin Portekizce karşılığı.
(noblesse - homme) príncipe (m)

Prince

Fransızca Prince kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(noblesse - homme) príncipe (m)

Prince

Fransızca Prince kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] prens

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Prince of Persia
3 yıl önce

versiyonu Prince of Persia 3D adıyla çıkarılmıştır. Oyun çoğu eleştirmenden düşük not almış, beğenilmemiştir. 2003 yılında Ubisoft firması Prince of Persia...

Prince of Persia, 1 Aralık, 1 Eylül, 2003, 2004, 2005, 2007, 20 Mart, 2 Aralık, 3D, 4 Kasım
The Little Prince (Lost)
6 yıl önce

"The Little Prince", ABC'de yayınlanan Lost dizininin beşinci sezonunun dördüncü bölümüdür. Toplamda doksanıncı bölüm olan "The Little Prince", 4 Şubat...

Prince Sports
6 yıl önce

Jelena Kostanic Tosic Shahar Peer Magdalena Rybarikova Franko Skugor Johny Nogood Prince resmi internet sitesi (genel) Prince tennis resmi internet sitesi...

Kevin-Prince Boateng
3 yıl önce

Kevin-Prince Boateng (d. 6 Mart 1987), ofansif ortasaha mevkisinde oynayan Ganalı futbolcudur. Serie B takımı Monza'da forma giymektedir. Genelde Boateng...

Prince (müzisyen)
6 yıl önce

Prince Rogers Nelson veya bilinen adıyla Prince (7 Haziran 1958 – 21 Nisan 2016), Amerikalı şarkıcı ve söz yazarıdır. Sanatçı bununla beraber Amerika'nın...

Prince Rupert, Britanya Kolumbiyası
6 yıl önce

Prince Rupert, Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunan bir kenttir. 15.302 nüfusuyla Britanya Kolumbiyası'nın kuzey kıyılarına açılan kara,...

Prince George, Britanya Kolumbiyası
6 yıl önce

Kuzey Britanya Kolombiyası Üniversitesi (UNBC) Prince George'da bulunmaktadır. Britanya Kolombiyası Prince George resmi sitesi28 Eylül 2011 tarihinde Wayback...

Prince Hall
6 yıl önce

Prince Hall (d. 1735 – ö. 7 Aralık 1807), yorulmaz bir kölecilik karşıtı ve Boston'daki siyah komitenin lideriydi. Hall, Yeni İngiltere kölelerinin yanı...