Prizren

Prizren (Arnavutça ``Prizren``/``Prizreni``) Kosova`da tarihi bir şehir. Osmanlı devrinde Kosova vilâyetinde sancak merkezi. El sa­natları (halı) merkezi.

Prizren hakkında detaylı bilgi

Prizren (Arnavutça ``Prizren``/``Prizreni``) Kosova`da tarihi bir şehir. Osmanlı devrinde Kosova vilayetinde sancak merkezi. El sa­natları (halı) merkezi. XVIII. yy.da ca­miye çevrilen XIV. yy .dan kalma kilise (XV. yy. freskleri). Yakınında, Sveti-Arhangel manastırı (XIV. yy.) yer alır.

Şehrin koordinatları : 42.23° Kuzey, 20.74° Doğu

Prizren belediyesinin merkezi olan şehrin nüfusu yaklaşık 165.000`dir. Şehir nüfusunun büyük bir kısmı Arnavuttur. Prizren`de 15.000 civarında Türk yaşamaktadır. Osmanlılar devrinde Kosova vilayetine bağlı bir sancak olan Prizren I Balkan Savaşı sırasında Sırpların eline geçti. Priren Yugoslavya ve NATO arasında 1999 yılında meydana gelen savaştan sonra BM`nin kontrolüne geçti.

Prizren nerede?

Prizren haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Prizren Vilayeti

Prizren Vilayeti (Sırpça: Призренски вилајет/Prizrenski vilajet) 1869 yılında kurulan Osmanlı İmparatorluğu vilayeti Vilayetin merkezi Prizren'dir.

Şadırvan, Prizren

Şadırvan, Kosova’nın Prizren şehrindeki merkezî meydan ve çarşı bölgesi. Şadırvan ismi bugün, çarşının meydanında yer alan çeşme ve bu meydana bağlanan sokak kollarını belirtmektedir. Prizrenliler için kültürel ve sosyal açıdan oldukça önemli olan bu muhit, şehrin ...

Prizren Belediyesi

Prizren Belediyesi, Kosova’nın güneybatısında yer alan bir belediyedir. Belediyenin merkezi Prizren’dir.

Prizren Birliği

Prizren Birliği veya eski adıyla Prizren İttihat Cemiyeti, (Arnavutça: ''Lidhja e Prizrenit'') 1 Temmuz 1878'de Osmanlı İmparatorluğu'nun Kosova Vilayeti'nin Prizren şehrinde kurulan ilk milliyetçi Arnavut örgütü. ''Arnavut Ulusunun Haklarını Savunma Birliği'' ve ''Arnavut Birliği'' ...

Prizren Kalesi

Prizren Kalesi, Kosova’nın Prizren şehrindeki Orta Çağ kalesidir. Prizren’e tepeden bakan bir konuma sahiptir. İlk hisarlarının Doğu Roma döneminde yapıldığı belirtilmektedir. Osmanlı Devleti döneminde çeşitli eklemelerle geliştirilmiş, büyük bir kale hâline getirilmiştir.

Prizren Ili

Prizren ili (; ) Kosova'nın 7 ilinden birisidir. Merkezi Prizren'dir.

Prizren Üniversitesi

Prizren Üniversitesi (Arnavutça: ''Universiteti i Prizrenit''; Sırpça: ''Универзитет у Призрену'' ''Univerzitet u Prizrenu'') Kosova’nın Prizren şehrinde bulunan özel üniversite.

Taşköprü, Prizren

Taşköprü veya Prizren Taşköprüsü Kosova’nın Prizren ilinin merkezi olan Prizren şehrinde bulunan tarihî Osmanlı köprüsü.

Sinan Paşa Camii, Prizren

Sinan Paşa Camii, MS. 1615 (hicrî 1024) yılında Kosova’da bulunan Osmanlı-Türk eserleri içinde en ünlülerinden biridir. Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu kayıt, cami içinde de mevcuttur.