Pskov

Kısaca: Pskov (Rusça: Псков), Rusya Federasyonu'nun kuzeybatı kesimindeki Pskov Oblastının merkezi kent. Velikaya Nehri kıyısında, nehrin Pskov Gölüne döküldüğü noktanın hemen yukarısında yer alır. ...devamı ☟

Pskov (Rusça: Псков), Rusya Federasyonu'nun kuzeybatı kesimindeki Pskov Oblastının merkezi kent. Velikaya Nehri kıyısında, nehrin Pskov Gölüne döküldüğü noktanın hemen yukarısında yer alır. Tarihçe Adı kayıtlara ilk kez 903'te Pleskov olarak geçen kent, Kiev Knezliği'ne bağlıydı. En eski Rus kentlerinden biri olan Pskov bir süre Novgorod'un yönetimi altında kaldı. 1136-37'de Pskov kent meclisi (veçe) Novgorod'dan ayrılma girişiminde bulunarak özerklik ilan etti ve savunmadan sorumlu bir prens seçti. 1240'ta Töton Şövalyeleri'nin egemenliği altına giren kent, Novgorod prensi Aleksandr Nevski'nin Töton Şövalyeleri'ni 1242'de buz tutmuş Peipus Gölü üzerinde yenilgiye uğratmasından sonra gücünün doruğuna ulaştı. 1348'de cumhuriyet olarak bağımsızlığını kazandı. Özgür bir ticaret kenti durumuna gelerek, canlı bir ticarete yol açan keten, kenevir ve balık gibi ürünlerin üretildiği 300km uzunluğunda dar bir şeritten oluşan bir arziyi yönetti. Novgorod'da olduğu gibi, kenti bir veçe yönetiyor ve bu yönetim başına askeri komutanlığın da verildiği bir prens geçiriyordu. Ama 1510'da Moskova tarafından ilhak edildi ve 1571'de IV. İvan (Korkunç İvan) tarafından yağmalandı. 1581'de Polonya kralı Stefan Batory'nin 1615'te İsveç kralı II. Gustaf Adolf'un kuşatmalarına başarıyla karşı koydu. 18. yüzyıla kadar Rus devletinin ikinci kenti olarak kaldıktan sonra, Petrograd'ın gelişmesiyle önemini yitirmeye başlayan kent II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gördü.

Güzel Sanatlar

Kentteki başlıca tarihsel yapı kremlindeki Üçleme Katedrali'dir (17. yy). Novgorod Mimarlık Okulu'nun ilk dönemleriyle büyük benzerlikler gösteren önemli bir mimarlık okulunun merkezi olan kentte, çeşitli anıtlar bulunmaktadır: çok iyi korunmuş Rus-Bizans üslubundaki kuleleriyle ilk kentin kalesi olan kremlin; haç planlı ve alçak yan absidalı Mirojskiy Manastırı Katedrali (1516); İvanovskiy Kadınlar Manastırı'nda (1240) Vaftizci Yayhya Kilisesi; dış galerileri, kapı sundurmaları ve kemerli çan kuleleriyle ayırt edilen ve özellikle üç absidaları ve kubbe kasnakları bezenmiş küçük kiliseler (Snetogorskiy Manastırı Kilisesi (1310), Büyük Aziz Basileios Kilisesi (1413), Svyatov Sergiyevskiy (1561)). Pskov Okulu ikonaları, karanlık ve ağırbaşlı renkleri ve neredeyse naif diye nitelendirilebilecek yalın teknikleriyle ayırt edilir. Günümüzde önemli bir demiryolu kavşağında yer alan kentte makine ve keten sanayileri gelişmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.