Puerto Montt

Puerto Montt,Şili 'nin güneyinde ,X.Los Lagos bölgesinde bir şehir.Nüfusu 160.055 kişidir (2005 itibarıyla).Şehrin alanı yaklaşık 1.673 km²dir. Bölgenin %16,39 nüfusu bu şehir de yaşar.

Puerto Montt,Şili 'nin güneyinde ,X.Los Lagos bölgesinde bir şehir.Nüfusu 160.055 kişidir (2005 itibarıyla).Şehrin alanı yaklaşık 1.673 km²dir. Bölgenin %16,39 nüfusu bu şehir de yaşar.

CoğrafyaPuerto Montt, başkent Santiago'nun yaklaşık 1100 km güneyinde kalır. 30 km doğusunda 2003 m yüksekliğinde Calbuco volkanı bulunur. Bu volkan Şili'nin en aktif volkanlarından biri olup, son kez 1961'de püskürmüştür.

Sıcaklıklar kışın ortalama Temmuz'da,6 °C ile yazın Ocak'da 14,5 °C arasında değişkenlik gösterir.Bölge yağmur açısından zengin olup ,yıllık ortalama yağış miktarı 1.700 mm dir.

TarihçePuerto Montt, Vicente Pérez Rosales tarafından 12 Şubat 1853 yılında, 1848 yılında zamanın devlet başkanı Manuel Montt Torres desteği ile Almanya'dan gelmeye başlayan göçmenlerin,bölgeye ve Şili devletine politik entegrasyonu gayesi ile kurulmuştur.

1884 yılında şehrin nüfusu 4000 kadardı. Bu nüfusun çoğunluğu kendilerine ait protestan kliseleri ve okulları olan Almanlardı.

22 Mayıs 1960 tarihinde şehir, kuvvetli Büyük Şili Depremi sonrası ağır şekilde hasar görmüştür.

Görülmeye değer yerleri

Herşeyden önce Puerto Montt çevresindeki göller bölgesi görülmeye değer. Şehrin kendisi, el sanatları pazarını ve liman bölgesinde ise balık spesyalitelerini ziyaretçilerine sunar. Şehir aynı zamanda Patagonya veya Chiloe Adası'na yapılan gezilerin çıkış noktası ya da ara istasyonunu oluşturur. Yine Trekking sevenler için sevilen bir çıkış noktasıdır.

Puerto Montt'un hemen önünde küçük ama görmeye değerTenglo Adası vardır. Şehrin kuzeyinde devasa Llanquihue Gölü bulunur.

EkonomiEkonomik hayatın ağırlıklı noktası ticaret ve ulaşımdır. Bunun yanında balıkçılık, deniz ürünlerini işleme ve ormanlardan gelen kerestelerin gemilerle taşınması önemli rol oynar.

Havaalanı ve şehrin limanı Şili'ni güneyi(Patagonya) için lojistik çıkış noktası oluşturur. Bunun dışında Chiloe için birincil geçiş noktası yine Puerto Montt'dur. Gerçekte , Panamerikan yolu burada sona erer. Daha güneye Carretera Austral yolu devam eder.

Kaynaklar

* Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Puerto Montt
Puerto Montt