Puerto Williams

Puerto Williams,``Navarino Adası`` `nın (Ateş Toprakları`nın adalar grubu ``Cabo de Hornos`` `un bir adası) kuzey kıyısında, 2700 nüfuslu, Şili`ye ait bir askeri üs. Beagle Kanalı`nın kıyısındadır.

Puerto Williams,``Navarino Adası`` `nın (Ateş Toprakları`nın adalar grubu ``Cabo de Hornos`` `un bir adası) kuzey kıyısında, 2700 nüfuslu, Şili`ye ait bir askeri üs. Beagle Kanalı`nın kıyısındadır.

Puerto Williams,``Antártica Chilena`` eyaletinin başkentidir. Bu eyalet Antarktika`yı da kapsar.

Puerto Williams, diğer birkaç şehirle birlikte ``Dünya`nın en güneydeki şehri`` unvanı için tartışma halindedir.Koordinatları 54° 55a€² 60a€²a€² S, 67° 37a€² W şeklindedir.İklim

Puerto Williams, Tierra del Fuego
Puerto Williams, Tierra del Fuego
]

En yüksek ısı derecesine Ocak ayında ulaşılır ki bu ortalama 10,6°C civarındadır (genelde 5°C ile 15°C arasında iniş çıkış gösterse de, 20°C de ulaşabildiği zamanlar olur).Temmuz kışın en soğuk ayıdır. Ortalama sıcaklık bu ay +2°C dir (-2°C ile 5°C arasında değişir).

Coğrafi konumu sebebiyle, yazın uzun günlerinin de etkisiyle (yaklaşık 18 saat), günün güneşli veya yağmurlu olmasıyla bağlantılı olarak görece farklı sıcaklıklara sahiptir. Kış sıcaklığı ise 0 derece civarında ısı ile, daha az iniş çıkış gösterir. Bu mevsimlerde günler oldukça kısadır (Yaklaşık 8 saat)

Tarih

Navariano Adası çevresine, 1850 yılında ``Anglikan`` misyonerler tarafından yerleşilmiştir. Ancak mevcudiyetleri hastalık ve zor hava koşulları yüzünden kısa sürmüştür.1890`larda ada kısa bir süre için altına hücumcuların hedefi olmuştur.

``Martí­n Gusinde`` isimli bir Alman papaz ve etnolog, burada 1918 den 1923`e kadar Yagán isimli bir halkı araştırmıştır. Bugün burada ismini taşıyan bir müze mevcuttur.

Puerto Williams 23 Kasım 1953 tarihinde Puerto Luisa ismiyle kuruldu ve 1956 yılında da Juan Williams Rebolledo`un onuruna, adı Puerto Williams olarak adı değiştirildi. Juan Williams 1843 yılında Punta Arenas yakınlarında Magellan Boğazı`nın gözlenmesi ve Şili haklarının güvence altında olması gayesiyle ``Fuerte Bulnes`` adında bir hisar kurmuştu.

Aralık 1978`de Arjantin ile Şili arasında neredeyse savaşa yol açacak bir gerginlik oluştu. Anlaşmazlığın merkezinde ,bölgedeki ``Beagle Kanalı`` ^nda bulunan ve petrol rezervlerine sahip olduğu tahmin edilen, ``Lennox``, ``Picton`` ve ``Nueva`` adalarıydı. Anlaşmazlık Vatikan`ın ara buluculuğu ile 2 Mayıs 1985 tarihindeki bir sınır antlaşması ile barışçıl bir şekilde çözüldü.

Kaynak

  • }(Kısmi)
} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Puerto Williams
Puerto Williams