--}}

Pulitzer Ödülü

Pulitzer Ödülü Amerika Birleşik Devletlerinde New York şehrinde, Columbia Üniversitesi tarafından verilen gazetecilik, edebiyat ve müzik ödüllüdür. Üniversitesinin vakfı olarak kurulan ve 1917 senesinden beri basın, edebiyat, müzik konularında başarılı kişilerin para ile taltifi. Pulitzer Mükâfâtı yalnız Amerika ile ilgili basın, edebiyat ve müzik konularını içine alır. Her sene 14 konuda dağıtılır. Pulitzer Mükâfâtı kendisini basın hayâtına adayan Macar asıllı bir Amerikan vatandaşı ol

Pulitzer Ödülü Amerika Birleşik Devletlerinde New York şehrinde, Columbia Üniversitesi tarafından verilen gazetecilik, edebiyat ve müzik ödüllüdür. Üniversitesinin vakfı olarak kurulan ve 1917 senesinden beri basın, edebiyat, müzik konularında başarılı kişilerin para ile taltifi. Pulitzer Mükafatı yalnız Amerika ile ilgili basın, edebiyat ve müzik konularını içine alır. Her sene 14 konuda dağıtılır. Pulitzer Mükafatı kendisini basın hayatına adayan Macar asıllı bir Amerikan vatandaşı olan Josep Pulitzer (1847-1911)in arzusu ile dağıtılmaktadır.

Amerika'da en büyük ve prestijli ödül kabul edilen Pulitzer Ödülü, 19. yüzyılda Joseph Pulitzer adlı bir gazeteci tarafından kuruldu. İlk ödüllerin 4 Haziran 1917'de verilmesine rağmen, artık Nisan ayında açıklanmaktadır.

Basında PulitzerMükafatına aday olabilecek sekiz çalışma dalı şunlardır: 1) Cemiyete ait hizmetler, unutulmuş olanları ortaya çıkaran gazeteye altın madalya. 2) Belli bir süre içerisinde istenilen mahalli haber niteliğindeki yazılara 1000 dolar. 3) Süre şart olmayan mahalli haber niteliğindeki yazılara 1000 dolar. 4) Milli konularda yazılan yazı 1000 dolar. 5) Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere Milletlerarası olaylarla ilgili raporlara 1000 dolar. 6) Bir sene boyunca başarılı başyazar yazıları 1000 dolar. 7) Bir sene boyunca en etkili ifade niteliği taşıyan karikatürleri çizen karikatüriste 1000 dolar. 8) Haber konusunda en başarılı fotoğrafa 1000 dolar.

Edebiyat dalında beş konuda mükafat dağıtılır: 1) Hikaye ve roman türünden yazılara 1000 dolar. 2) Amerikan tarihini konu alan tiyatro eserlerine 1000 dolar. 3) Amerikan tarihiyle ilgili yazılan kitaplara 1000 dolar. 4) Amerika’nın menfaatini kendi menfaatinin üstünde tutan kişiler hakkında yazılan biyografi veya otobiyografilere 1000 dolar. 5) Bir Amerikalı şair tarafından hazırlanan şiir kitabı 1000 dolar.

Müzik dalındaki Pulitzer mükafatı ise o sene Amerika ile ilgili hazırlanan ve icra edilen bir opera, bale, koro, orkestra gibi toplu müzik bestecilerine 1000 dolar olarak verilir.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pulitzer Ödülü
Pulitzer Ödülü