Pursaklar

Pursaklar, Ankara iline bağlı bir ilçedir. Pursaklar, Ankara Çubuk arasında yer alan köylerin en eskilerinden biridir.

Pursaklar1001 Gül Parkı
1001 Gül Parkı
Pursaklar, Ankara iline bağlı bir ilçe.

Tarihi

Ankara Savaşı'nın yapıldığı yer olarak da bilinir. 1402'de Yıldırım Bayezid ile Timur arasında geçen tarihi Ankara savaşında Timur fillerini burada saklamıştır.

Beyazıt'ı mağlup ederek Osmanlı Devlet'inin 12 yıl sürecek olan fetret devrine girmesini sağlamıştır.

Pursaklar Belediyesi adınıda burdan almaktadır. Önceleri 'filsaklar' olan adı zamanla değişerek ilk önce 'Pirsaklar' daha sonra da günümüzdeki adı olan 'Pursaklar' adını almıştır.

1987 yılında kurulan Pursaklar Belediyesi; Esenboğa Havalimanı'na yakınlığı ile de bilinir.

Belediye tarihçesi olarak da;

Pursaklar, Ankara Çubuk arasında yer alan köylerin en eskilerinden biridir. Pursaklar isminin geçtiği en eski tarihi vesika, 1530 yılında Osmanlı Devleti tarafından hazırlatılan tapu tahrrir defterinde “Busaklar” olarak yer almaktadır. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından 438 numaralı muhasebe-i Vilayet-i Anadolu defteri ismi ile 1993 yılında 2 cilt olarak yayınlanmıştır. Yayınlanan bu defterde iki Busaklar (Pursaklar) kaydı bulunmaktadır. Bunlardan biri köy olarak geçmekte ve o tarihte Çubuk kazasına bağlı olduğu görülmektedir. Busaklar ismini defterin iki yerinde kaydı olması köyün yarısının tımar, diğer yarısının ise vakıf arazisi olarak ayrılmasından kaynaklanmaktadır. Busaklar’ın coğrafi olarak bugün "Eskiköy" diye tabir edilen yerde kurulu olduğunu biliyoruz. 1966 yılında Pursaklar Eskiköy muhitinde meydana gelen bir heyelan yüzünden devletin yardımı ile planlı olarak inşa edilen ve çoraklık mevkii de tabir edilen şimdiki yerine taşınmıştır. Pursaklar’ın son yerleşim alanı burası olmuştur. Yukarıdaki kayıtların dışında köyün tarihçesiyle ilgili olarak büyüklerimizin anlattığı bazı rivayetler vardır. Bu rivayetlerin başında şimdiki Pursaklar’ın Kavacık Memba suyunun kenarında kurulu olduğu, Çubuk ovası kenarında bulunan bu köyün eşkıya ve baskısı zulmünden dolayı bugün "Eskiköy" tabir edilen yere bundan 150-200 sene önce (kesin tarihi belli değil) taşındığı söylenmektedir.

Bu rivayetin gerçeğe dayandığını, yukarıda zikrettiğimiz tapu tahrir defterinde “Kavacık” isminde bir köyün de kayıtlı olmasından anlıyoruz.

Pursaklar’ın 20. yüzyılın başlarında 30-40 haneli bir köy olduğu Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşına 44 asker gönderdiği bunlardan sadece 4 tanesinin sağ döndüğü yaşayan büyüklerimiz tarafından anlatılmaktadır. 1970 yılı başından itibaren Pursaklar’ın çevre İl ve İlçelerden gelen vatandaşlarla nüfusu hızla artmış, 1987 yılında Belediye teşkilatına kavuşarak Belde sıfatını almıştır.

Kaynakça

  • Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Yayınları, Başbakanlık Basımevi, Ankara 1994.
  • Rifat ÖZDEMİR, XIX. Yüzyılın İlk Yarısında Ankara, Kültür Bakanlığı Yayınları, 1986.


Linkler

ya arkadaslar burası türkiye burda her tür insan niye memleket olarak ayiriyorsunuz.ama sunu unutmayin çankirilar milliyetcidir.en cok şehit veren illerden biridir.
krizi kimse konuşmak istemio birader ... krizi ortaya cıkaranlar ticaret üzerinden para kazanıo yine olan millete oluo
ben bayram kod adı laz bayram..kendımı bıldım bılelı pursaklar aynı..başkanı sorarsan evde kaldı..halk ısyankar olmu..mıllet sefıl leşmış..yokmu bunların elınden tutan..ıkı ılan vermekle olmaz bu işler..bu gidiş uçurum kenarında... varsa cvp vermek ısteyen buyursun.... laz_bayram_61@hotmail.com
nerdesiniz herkes pek doluydu niye böyle sessiz kaldınız
yağmur yagdı ortalık sel oldu alt yapı nerde selcuk çetin_ yagmur yagdıgında evınde oturma cıkda mılletın halıne bak...
ŞU MUBARAK GÜNLERDE BİRBİRİMİZİ KIRMAYALIM ŞİMDİ BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI ŞURALI BURALI DİYE BÖLÜNMEYELİM HEPİMİZ MÜSLÜMANIZ, HEPİMİZ TÜRKÜZ. HERKESE HAYIRLI RAMAZANLAR HAYIRLI BAYRAMLAR DİLİYORUM.ALLAH CÜMLEMİZİN YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.
yha bu selcuk park yapıp park bozuyon gardas sen halkın dertleriyle ugrasacagına park yapıp park boz
çankırılıları çekemeyenler çatlasın varız var olmaya da devam edeceğiz beğenmeyenlere her yer açık bu arada park işi gerçekten abartıldı daha gerekli şeyler de var
kürşat bey kendinizi çok fazla önemsiyosunuz ama hala medeni olmayı öğrenememişsiniz insanları nereli olduklara ile ilgili yargılamak sizin gibi kendini çok beğenmişlere yakışmaz önce medeniyet sonra hakimiyet


Yanıtlar