Pyongyang

Kısaca: Pyongyang, Kuzey Kore'nin başkentidir. Taedong nehri üzerinde yer alır. Nüfusu 1993 yılında 2.741.260 olarak bildirilmiş olup 2003 yılı tahmini nüfusu 3.500.000'dur. ...devamı ☟

Pyongyang
Pyongyang

Pyongyang Haritası

Pyongyang, Kuzey Kore'nin başkenti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) başkentidir. Taedong nehri üzerinde yer alır. Nüfusu 1993 yılında 2.741.260 olarak bildirilmiş olup 2003 yılı tahmini nüfusu 3.500.000'dur.

Taedong ırmağı kıyısında; Tahkim edil­miş bir savunma yerinde kurulan Pyong -yang, V. – VII. yy. arası Kokuryo krallığı­nın, 936-1392 arası ise Koryo hanedanının başkenti olan eski bir şehirdir. Kore sava­şının sebep olduğu yıkıntılardan önce bu­rada birçok Buddha tapınağı vardı. Şehirde kömür madenlerinin yakınlığı sayesinde sa­nayi hızla gelişmiştir: makine yapımı, kim­yasal ürünler, dokuma sanayii.

Şehir 1946 yılında Güney P'yŏngan (Pyongan-namdo) eyaletinden ayrılmıştır. Pyongyang, Direk Yönetilen Şehir statüsü kazanmış, eyalet yetkilerine sahip bir büyükşehir niteliği kazanmıştır.

Pyongyang

Fransızca Pyongyang kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Pyongyang, capital of North Korea

Pyongyang

Flemenkçe Pyongyang kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. pyongyang

Pyongyang

İngilizce Pyongyang kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
npr. pyongyang

misafir - 8 yıl önce
Pyongyang haritadaki konumu. Kuzey Kore'nin başkenti

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Pyongyang Resimleri