Qing Hanedanı

Qing Hanedanı (Çince: 清朝; Pinyin: Qīng cháo; Mançu: daicing gurun) 1644-1911 yılları arasında Çin'de hüküm sürmüş hanedandır. Kurucusu Çin'in kuzeydoğusunda yaşayan Mançuların Aisin Gioro klanıdır; bu nedenle Mançu Hanedanı olarak da adlandırılır.

'Qing' (okunuşu: Çinğ) 'Hanedanı' (Çince: 清朝; Pinyin: Qīng cháo; Mançu: daicing gurun; anlamı: Büyük Sing Devleti) 1644-1911 yılları arasında Çinde hüküm sürmüş hanedandır. Kurucusu Çinin kuzeydoğusunda yaşayan Mançuların 'Aisin Gioro' klanıdır; bu nedenle 'Mançu Hanedanı' olarak da adlandırılır.

19. yüzyıl, ipek ve çay gibi ürünler almak isteyen Batılı ülkelerin etki alanlarına giren Çinin imparatorluk otoritesinin zayıflamaya başladığı dönemdir. Qing Hanedanı batıya açılmayı önce reddetmiş, ama teknolojik açıdan zayıf olduğu bir dizi savaşı kaybettikten sonra uluslararası ticarete kapılarını açmak zorunda kalmıştır. Hanedanlığa olan güven sarsılınca, 1850de, hem Hıristiyanlıktan hem de Konfüçyüsçülükten öğeler taşıyan Taiping Ayaklanması başlamıştır. Sosyal bir devrim niteliği taşıyan hareket toprak ağalığını kaldırmış ve eşitlikçi bir çizgi takip etmeye çalışmıştır. Ama liderleri kendi aralarında anlaşamayınca hareket zayıflamış ve 1864te Mançular tarafından bastırılmıştır.

Zamanla artan yabancı karşıtlığı 1900da Boxer Ayaklanmasına ön ayak olmuştur. Gizlice Mançular tarafından da desteklenen ayaklanmaya yapılan uluslararası müdahele atmosferi iyice germiştir. Mançuların kendi çıkarları için kullandıkları milliyetçi hareket, hanedanlığın batıya karşı etkisiz kalması nedeniyle halk gözünde kendilerinin de zor duruma düşmesine neden olmuş ve nitekim 1911de sona ermiştir.

1 Ocak 1912de Çin Cumhuriyeti ülkede resmi olarak cumhuriyetin ilan edilmesiyle kurulmuştur. Sun Yat-senin liderliğinde Nankingde geçici hükümet kurulmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Qing Hanedanı ilgili konular

Qing Hanedanı
Qing Hanedanı