Quattro Mori Anıtı

Quattro Mori anıtı (Türkçe: ''Dört Mağripli anıtı'') İtalya, Livorno'daki Micheli Meydanındaki tarihi anıttır.

Quattro Mori anıtı (Türkçe: Dört Mağripli anıtı) İtalya, Livorno'daki Micheli Meydanındaki tarihi anıttır. Tarihçesi 16. yüzyılın sonlarına doğru Floransa’da Medici ailesinden I. Francesco de Medici iktidardadır. Livorno’da yeni kurulan müstahkem mevkilerin açılışı sırasında Francesco kendi onuruna bir anıtın yapılmasına karar verir. Berberilere karşı kazanılan zaferlerin şerefine yapılması öngörülen anıtın yapımı heykeltraş Giovanni Bandini’ye verilir. 1595 yılında Carrara’da tamamlanan eser 1601 yılında Leghorn’a getirilir. Burada 16 yıl boyunca bekleyen anıt 1617 yılında, babası Ferdinand’ın yerine iktidara geçen II. Cosimo de Medici tarafından şehre getirilir.

Anıt

a 1621 yılında heykeltraş Pietro Tacca tarafından kaide ile ölmekte olan 4 Mağripli esir eklenir. Bu eklemeler 1623-1626 yılları arasında tamamlanır. Tacca’nın öğrencilerinden Taddeo di Michele anıtın etrafında kazanılan zaferlere ait ganimetler ekler. Ayrıca iki deniz ejderhası şeklinde çeşme yapsa da bunlar anıta eklenemeyecek ve Floransa’daki Santissima Annunziata Meydanında sergilenecektir.

Anıt

1799 yılında Fransız işgali sırasında yıkılma tehlikesi atlatır. Fransız Devriminin idealleriyle hareket eden Fransızlar zincirlenmiş esirleri tasvir eden bir anıtın yıkılması gerektiğini düşünseler de anıt sadece bazı tahribatlarla ayakta kalmayı başarır. 19. ve 20. yüzyılda anıtın yerinin değiştirilmesi gündeme gelse de II. Dünya Savaşına kadar yeri değişmez. Savaş sırasında bombardımandan zarar görmemesi için yerinden kaldırılarak çeşitli yerlerde saklanan anıt 1950 yılı Haziran ayında Livorno’daki bugünkü yerine getirilir. AnıtAnıt Livorno şehir surlarının önünde yeralan küçük bir limanın hemen başlangıcındaki meydanda yer alır.

Anıt

ta kaidenin üzerinde ayakta duran I. Francesco’nun ayaklarının altında bronz zincirlerle bağlı Mağrip savaş esirleri bulunmaktadır. Heykelin ilgi çekici kısmı olan esirler, çok gerçekçi şekilde tasvir edilen acılar içinde kıvranır haldedir. Dört esir özellikle farklı yaş ve etnik kökenden şeçilmiştir.

Anıt

ın ön tarafında yer alan iki esir özellikle güçlü seçilmiştir. Bunlardan yaşlı olanın Ali isimli bir Türk korsan olduğu iddia edilir. Arka kısımdaki esirler Afrika kökenlidir. Kaynakça Ayrıca bakınız *Livorno

Konuyla ilgili yazılan eserler

*G. Piombanti, Guida storica ed artistica della città e dei dintorni di Livorno, Livorno 1903 *P. Vigo, Livorno: Aspetti storici - artistici, Bergamo 1915 *C. Venturi, Il monumento livornese detto dei "Quattro Mori", Livorno 1934

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Quattro Mori Anıtı ilgili konular