--}}

Quebec Konferansı (1943)

Quebec Konferansı, İtalya`da Mussolini`nin birdenbire düşmesiyle ortaya çıkan yeni durum karşısında, ikinci cephe meselesini yeni bir açıdan ele almak amacı ile, 14-24 Ağustos 1943`de Churchill ve İngiliz Genelkurmayı ile Amerikan Genelkurmayı arasında Quebec`de yapılmıştır.

} Quebec Konferansı, İtalya`da Mussolini`nin birdenbire düşmesiyle ortaya çıkan yeni durum karşısında, ikinci cephe meselesini yeni bir açıdan ele almak amacı ile, 14-24 Ağustos 1943`de Churchill ve İngiliz Genelkurmayı ile Amerikan Genelkurmayı arasında Quebec`de yapılmıştır.

Bu konferansta Churchill, İtalya`da ortaya çıkan yeni durum dolayısıyla, ikinci cephenin Fransa yerine, Türkiye`nin de savaşa katılmasıyla Balkanlarda açılmasında çok ısrar etmiş, fakat görüşünü kabul ettirememiştir. Churchill, I. Dünya Savaşı yıllarında gündeme gelen, Balkanların Almanya`nın "yumuşak karnı" olduğu yaklaşımını, Balkan Cephesi`ni kendi hükümetine empoze ederken de sürdürmüş, bu girişim Yunanistan`da ikinci bir Dankörk olayının yaşanmasından kıl payı kurtulmuştu. Aynı fikri yeniden ortaya atmaktadır. İsmet İnönü`nün savaşta tarafsız kalma, savaşa katılmama yönündeki azminin, İngiltere ile birlikte hareket eden A.B.D. baskısıyla kırılmasında ısrar etmiştir.

İkinci cephenin Fransa`da Normandiya kıyılarında açılmasına karar verilmiş ve bunun hazırlanması sorumluluğu da Amerikalılara bırakılmıştır.

Almanya`nın bombalanmasına devam edilmesi ve İtalya`nın işgal edilmesine de karar verilmiştir. Ayrıca nükleer silah geliştirilmesi amacıyla bilgi paylaşımını öngören gizli bir anlaşma da imzalanmıştır.

Siyasi tarih

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.