Rüzgarlı Mimas

Kısaca: Karaburun'un MÖ 4000 yıllarına kadar dayanan mitolojik adı. Homeros'un ünlü eseri "Odysseia"' da Rüzgarlı Mimas olarak geçen "Mimas Dağı", Mordoğan-Karaburun arasındaki bugün Bozdağ diye adlandırdığımız dağdır. ...devamı ☟

Karaburun`un M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayanan mitolojik adı.

Homeros`un ünlü eseri "Odysseia"` da Rüzgarlı Mimas olarak geçen "Mimas Dağı", Mordoğan-Karaburun arasındaki bugün Bozdağ diye adlandırdığımız dağdır. Gene Narsisus`un adını alan ve bugün aynı özelliklerle sadece Karaburun Yarımadası`nda yetişen "Nergis" çiçeği arasında bir bağ bulunmaktadır.

Yine Yunan mitolojisine göre Tanrıların tanrısı Zeus`un kıskanç karısı Hera çapkın kocası Zeus`un ölümlü kadınlar ve diğer tanrıçalarla olan ilişkilerini gözetlemek ve kendisini haberdar etmek üzere yüksek tepelere iki gözcü yerleştirir. Bunlardan biri olan İris`i Mimas dağına gönderir.Bugünkü İris gölü belki de adını buradan almaktadır.

Prehistorik Çağdan beri yerleşim var olduğu bölge, gerek mitolojik öykülerde yer alması ve gerekse Antik Çağ` da içinde bulunduğu coğrafyanın önemli uygarlıklara ve zenginliklere sahip olması itibariyle gözalıcı bir tarihi ve kültürel mirasın sahibidir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.