Raşit Rıza Samako

Eli yıllık sanat yaşamı boyunca Türk tiyatrosunun en başarılı oyuncu ve yönetmenleri arasında yer alan Raşit Rıza Samako 25 Şubat 1961’de İstanbul’da öldü.1890’da İstanbul’da doğan Raşit Rıza hukuk öğrenimi gördü. İlk kez öğrencilik yıllarında Ahmet Fehim Efendi’nin tiyatrosunda sahnelenen Vatan Yahut Silistre oyunuyla sahneye çıktı (1908).

Eli yıllık sanat yaşamı boyunca Türk tiyatrosunun en başarılı oyuncu ve yönetmenleri arasında yer alan Raşit Rıza Samako 25 Şubat 1961’de İstanbul’da öldü. 1890’da İstanbul’da doğan Raşit Rıza hukuk öğrenimi gördü. İlk kez öğrencilik yıllarında Ahmet Fehim Efendi’nin tiyatrosunda sahnelenen Vatan Yahut Silistre oyunuyla sahneye çıktı (1908). Aynı toplulukla turnelere katıldı; Samsun’da Ahmet Fehim Efendi’yle Meşrutiyet Tiyatrosu topluluğunu kurdu. Topluluk dağıldıktan sonra, farklı tiyatro topluluklarıyla turnelere katıldı.I.Dünya Savaşı başlayınca İstanbul’a döndü ve 1915’te Darülbedayi’ye girdi. Kısa sürede oyunculuk yeteneğiyle dikkatleri çekti; özellikle Eliza Binemeciyan’la oluşturdukları ikili, halk tarafından çok tutuldu. 1919’da, Türk sinemasının ilk konulu filmlerinden olan, Ahmet Fehim Efendi’nin Mürebbiye filminde rol aldı. 1920’de Darülbedayi’den ayrılarak kendi adıyla bir topluluk kurdu ve Anadolu’nun çeşitli yerlerine turneler düzenledi.

Bir süre Ankara Halkevi’nde yönetmen olarak çalışan ve Ankara Şehir Tiyatrosu müdürlüğü de yapan Raşit Rıza, 1950’de, ölümüne değin oyuncu ve yönetmen olarak çalıştığı İstanbul Şehir Tiyatrosu’na geçti. Uzun sanat yaşamında üstlendiği her rolü başarıyla canlandıran Raşit Rıza, oyunculuğuyla olduğu kadar yönetmenliğiyle de dönemin en başarılı tiyatrocularındandı.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.