Rab, tanrı. Türkçe`ye Arapça ``Rabb`` kelimesinden geçmiştir. Aslen İbranice olan rab kelimesi "efendi" veya "yüce" anlamlarına gelmektedir. Kitabı Mukaddes`de ve Kuran`da şu şekilde geçer: ...

RAB (türkçe) anlamı
1. Tanrı.
2. 2. anlamı beyefelefesaalhazreti isa lord ünvanı vermek.
RAB (türkçe) anlamı
3. tanrı
RAB (türkçe) ingilizcesi
1. n. seconds
2. second helping of food
n. the Lord,
Rab (fransızca) ingilizcesi
3. (m) n. seconds
4. second helping of food,

Rab İngilizce anlamı ve tanımı

Rab anlamları
    (noun) A rod or stick used by masons in mixing hair with mortar.
Rab tanım:
Kelime: rab
5. rab
6. Click here to search for another word in the Turkcebilgi.com Online Dictionary.
7.
RAB (türkçe) almancası
1. Gott
2. der Herr

Rab hakkında bilgiler

Rab, tanrı. Türkçe`ye Arapça ``Rabb`` kelimesinden geçmiştir. Aslen İbranice olan rab kelimesi "efendi" veya "yüce" anlamlarına gelmektedir. Kitabı Mukaddes`de ve Kuran`da şu şekilde geçer:

``"...RAB Tanrı göğü ve yeri yarattığında, yeryüzünde yabanıl bir fidan, bir ot bile bitmemişti. Çünkü RAB Tanrı henüz yeryüzüne yağmur göndermemişti. Toprağı işleyecek insan da yoktu..."`` (Yaratılış 2:4)

``"...Ben sizin O`na ortak koştuğunuz şeylerden korkmam. Ancak, Rabbim`in bir şey dilemesi hariç. Rabbimin ilmi herşeyi kuşatmıştır. Hala ibret almıyor musunuz?"`` (Enam Suresi, 80. í‚yet)

``"Davut`un kendisi, Kutsal Ruh`tan esinlenerek şöyle demişti: `Rab Rabbim`e dedi ki, Ben düşmanlarını Ayaklarının altına serinceye dek Sağımda otur`."`` (Markos 12:36)

Rabbi, hahamİbranice`de rab kelimesinden türemiş rabbi kelimesi "din alimi, öğretmeni" anlamında kullanılagelmiştir. Yahudilikte bilinen ilk rabbi Musa`dır. Türkçe`de bu sözcük yerine ``haham`` ismi kullanılmaktadır.

Kaynaklar

  • TDK sözlük, ``rab``
  • Oxford İngilizce Sözlük, ``rabbi``
  • İngilizce Vikipedi, ``rabbi``
  • Kuran
  • Kitabı Mukaddes
Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Rab maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Otok Rab

Rab, Hırvatistan'a bağlı bir ada. En büyük kenti Rab'dır.

Rab Ne Bana Di Jodi

''Rab Ne Bana Di Jodi'' (Hintçe: - रब ने बना दी जोडी, Tercümesi: Bu Çifti Tanrı birleştirdi) 2008 senesinde çevrilen bir Hint Filmidir. Senarist ve Yönetmen Aditya Chopra'dır ve yapımcılığını tanınan Yash Raj Film'i üstlenmiştir. Film, Hindistan'ın Pencap ...

Rab (ada)

Rab, Hırvatistan'a bağlı bir ada. En büyük kenti Rab'dır. İçindeki başlıca vilâyetler Lopar, Barbat nâ Rabu, Goniar (Gonar), Banjol, Kumpar, Supetarska Draga, Palit ve Mundanije kentleridir. Kuzeyinde Otok Pag Adası, batısında Otok Cres Adası, güneyinde Krk Adası ve doğusunda ...

Rab (anlam Ayrımı)

Rab sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:

Lord

Eskiden Dük, Markiz, Kont, Vikont ve Baron gibi soyluluk ünvanları bulunmaktaydı, artık yalnızca Lord ünvanı bulunmaktadır. Ayrıca eskiden Düklerin ve Markizlerin oğullarına da Lord denirdi (Collins English Dictionary)