Rafael Nadal (d. 3 Haziran 1986, Mallorca), İspanyol tenisçi.

Rafael Nadal

Rafael Nadal (d. 3 Haziran 1986, Mallorca), İspanyol tenisçi.Dört yaşında halen koçluğunu yapan amcası Toni`nin çabalarıyla tenise başladı. Diğer amcası Miguel Angel Nadal, FC Barcelona ve İspanya Milli takımında yıllarca forma giyen ünlü bir savunma oyuncusudur.

Rafael Nadal, profesyonel tenis dünyasında ilk kez 16 yaşında oynadığı 2003 Monte Carlo Master Series turnuvasıyla dikkat çekti. Karol Kucera ve Albert Costa`yı yendikten sonra Guillermo Coria`ya mağlup oldu. ATP seviyesinde oynadığı üçüncü turnuvada Carlos Moya `yı mağlup edip herkesi şaşırttı. Oynadığı ilk grand slam olan Wimbledon 2003`te 3.tura yükseldi. 2004`ten itibaren klasmanda hızla yükseldi. 2004 yılında Sopot turnuvasını kazanan Nadal, bir yıl sonra aralarında Roland Garros ve dört Master Serisi (Roma, Monte Carlo, Madrid, Montreal) turnuvasının da olduğu toplam 9 şampiyonluk elde etti.

2005 yılını Roger Federer`in ardından ikinci sırada bitiren Nadal, 2006`da ikinci grand slam turnuvasını yine Fransa Açık`ta (Roland Garros) kazandı. Dünya`nın bir numarası Roger Federer`e karşı üst üste beşinci galibiyetini alırken, toprak korttaki yenilmezlik serisini 60 maça çıkardı. Bu alanda eski rekor, 53 galibiyetle 1977`de Arjantinli Guillermo Vilas tarafından elde edilmişti.

Henüz 20 yaşında şimdiden gelmiş geçmiş en iyi toprak kort oyuncuları arasında gösterilen Rafael Nadal, Real Madrid futbol takımının da sıkı taraftarları arasında bulunuyor.

Toprak kortun kralı kendisini 2006 yılının ortasından itibaren diğer kortlarda da geliştirmiş ve wimbledon da final oynama başarısı göstermiştir.Kazandığı Şampiyonluklar:Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar