Rafet El Roman

Rafet El Roman (d.

Rafet El Roman
Rafet El Roman
Rafet El Roman 25 Ağustos 1968 Edirne doğumlu. 1970 yılında ailesi Almanya'ya işçi olarak gitti. 7 yaşına kadar Uzunköprü Ömerbey köyünde anneannesi ile birlikte yaşadı. İlkokul 1. sınıfı köyde okuduktan sonra Almanya'ya ailesinin yanına gitti. Öğrenimini Almanya'da tamamladı.

16 yaşında ilk söz ve bestelerini yazmaya başladı. 17 yaşında Midnight Entertaintment film şirketine figuran olarak başvurmasıyla sinema hayatının ilk adımını atmış oldu. Hayatının en büyük iki tutkusunun müzik ve sinema olduğunu anlayan Rafet el Roman, bu yıllarda tüm kazancını yine bu iki sanat alanında yaptığı yatırımlara endeksler.

1987'de ilk uzun metrajlı filmi "Defender"da başrolü oynar. Bu film Rafet el Roman'ın senaristlik ve yönetmenlik alanında da ilk deneyimlerini yaşadığı filmdi.

1988'de ilk sahne çalışmaları başladı. 1992 yılında Saarlaendischer Rundfunk radio kurumu tarafından Almanya'da yılın en iyi yeteneği seçildi. 1994 yılında Frankfurt Kültür Festivali'nde Media Artist Avard - medya sanat ödülü aldı.1995'de Türkiye'ye gelerek ilk solo albümünü çıkardı. "Gençliğin Gözyaşları" adlı albüm bir milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı.

1997 yılında "En Güzel Günler Senin Olsun" adıyla ikinci albümünü çıkardı. 1997 yılında kızı Su el Nur dünyaya geldi. 1998'de Avrupa'da ilk solo albümü piyasaya çıktı. 1998 yılında "Propoganda" filmi ile Kemal Sunal, Metin Akpinar gibi Türk sinema tarihinin dev isimleriyle birlikte başrol oynadı.

1999'da "Hayat Hüzünlü" adlı üçüncü albümüyle yine büyük bir başarı yakaladı. 1999 yılında ikinci kızı Şevvalnur dünyaya geldi. Hayatı sinema ve müzik üzerine kurulan Rafet el Roman'ın 2000 yılı ve sonrası için en büyük hedefi, senaristliği ve yönetmenliğini yapacağı film projesini gerçekleştirmek.

2000 yılında rafet el roman, Mehmet Ali Erbil ile Euro 2000 şampiyonası için milli takıma yazdığı "Bir Gol Daha" şarkısını seslendirdi. 2000 yılında "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" adlı sinema filminde Müjde Ar'la birlikte başrol oynadı. Rafet el Roman 2000 yılı ve sonrası kendi müzik şirketi Rer Müzik adı altında müzik piyasasına yeni isimler kazandırmayı amaçlıyor.

2001 yılında "Hanımeli" adlı 4. albümünü çıkardı. 15 mayıs 2002 çarşamba günü 5. albümü piyasaya çıktı. El Roman soyadini almadan once soyadi Yaşdut idi

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  merhaba. ben moldovalı ama istanbulda çalışıyorum. şarkılarınızı ve kendinizi cok seviyorum.kızlarnız cok tatlı.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Rafet El Roman ilgili konular

 • Rafet El Roman

  Rafet El Roman (d.
 • İskender Türsen

  İskender Türsen (d. 1962, İzmir), TUAL müzik grubunun üyesidir. Aynı zamanda tıp doktorudur.
 • Bir Roman Gibi

  Bir Roman Gibi, Rafet El Roman'ın 30 Haziran 2008 günü Emre Plak'tan çıkardığı dokuzuncu albümüdür. Albümde 10 şarkı bulunmaktadır.
 • Yusuf Güney

  Yusuf Güney (d. 5 Haziran 1984; Trabzon), Türk pop şarkıcısı ve söz yazarıdır.
 • Peşindeyim

  Peşindeyim, Aşkın Nur Yengi'nin 2001 çıkışlı Rafet El Roman düetli ilk teklisi.
 • Gönül Yarası (albüm)

  Rafet El Roman 'ın 26 Haziran 2006 tarihinde çıkardığı albümüdür.10 şarkı bulunmaktadır.Emre Plak etiketi ile çıkmıştır.
 • Emre Plak

  Emre Grafson Müzik ya da bilinen adıyla Emre Plak, 1970 yılında İstanbul'da kurulmuş bir albüm yapım şirketidir.
 • Sevdim Ama Sonu Yoktu

  Rafet El Roman'ın 30 Haziran 2008 tarihinde yayınlandığı 9. stüdyo albümü "Bir Roman Gibi" adlı albümünün çıkış parçasıdır. Sözü
 • Sevgiye Zaman Ver

  Sevgiye Zaman Ver, Rafet El Roman'ın nisan 2011'de Emre plak'tan çıkardığı onuncu stüdyo albümüdür.Albümde 10 şarkı vardır.
Rafet El Roman
Rafet El Roman