Rahim A��Z�� Kanseri

Jinekolojik kanserler

2003 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bilgilere göre, rahim kanseri tüm dünyada kadınlar arasında ikinci en yaygın kanser. Rahim kanserinin tüm dünyadaki rastlanma sayısının 2 milyon 274 bin olduğu tahmin edilmektedir ve her yıl yaklaşık...

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, uterusun (rahim) üst kısmı ile vajinayı birbirine bağlayan konik biçimli serviks (rahim ağzı) bölgesinde ortaya çıkar.

Kadın Üreme Sistemi Kanserleri

Kadın cinsel/üreme organlarının yapısıKadın üreme / cinsel organları (genital organlar) iki kısımdır:1- Dıştaki cinsel/üreme (genital) organları2- İçteki cinsel/üreme (genital) organlarıDış Genital OrganlarAvret ya da haya yeri olarak ifade edilen idrar ç...

Rahim Kanseri

Çoğunlukla rahim boynunda ve vajinanın başlangıç kısmında meydana gelen bir hastalıktır. Çok düşük yapan veya çok doğuran kadınlarda daha fazla görülür. Tıp dilinde uterus kanseri denir.

Rahim (anlam ayrımı)

Rahim, Döl yatağı, acıma, esirgeme gibi anlamlara gelen Arapça kökenli sözcük. Aynı zamanda erkeklere verilen bir isimdir.

Uterin kanser

Endometrial kanser

Servikal kanser

Serviks kanseri, servikal kanser ya da rahim ağzı kanseri, rahim ağzının (servikal alanın) habis (kötücül) kanseridir. Serviks kanseri, epitelden köken alan habis tümör, yani karsinomdur.

Antrasiklin

Antrasiklinler bir kemoterapik ajan sınıfıdır. Kanser tedavisinde kullanılan antrasiklinler, geniş bir yelpazede birçok farklı kanser türünün (lösemi, göğüs kanseri, rahim kanseri, akciğer kanseri vb.