Raketbol

Kısaca: Raketbol, iki ya da üç oyuncuyla salonda oynanan hızlı bir oyundur. Kendine ait birçok özelliğiyle Hentbol ile Squash karışımı bir spordur. Joe Sobek ...devamı ☟

Raketbol, iki ya da üç oyuncuyla salonda oynanan hızlı bir oyundur. Kendine ait birçok özelliğiyle Hentbol ile Squash karışımı bir spordur. Joe Sobek 1950'lerde oyundaki hızı ve kontrolü arttırmak için oyuna telli raketleri eklemiştir. Oynanışı Oyuncular duvara karşı topa sırasıyla vururlar. Sayı yalnızca servis kullanan oyuncu tarafından ancak birace ile ya da ralliyi kazanarak elde edilir. Ralli, rakibin topu yere iki kere çarpması durumlarında kazanılır. Servis kullanan bir kez yere vurmalı ve geri dönerek yan duvarlara değmeden yerdeki kısa çizginin önüne düşecek şekilde doğrudan ön duvara atmalıdır. Rallilerde topun ön duvara değip rakiplerin vuruşları arasında bir kere sıçraması koşuluyla, yan duvarlara ya da tavana çarpabilir. Kort Arka duvarın üst kısmı hariç tavan dahil tüm zeminler kullanılır. Yer zemini genellikle cilalı tahta parkeden ya da benzer malzemeden yapılır. Arka duvar, şeffaf pleksiglastan yapılır.

Kort

, sıcak ve kapalı bir alandır. İlgili maddeler * Squash * Raket sporları Dış bağlantılar * UK Racketball * Official rules * International Racquetball Federation * Pan American Racquetball Federation * European Racquetball Federation * USA Racquetball * Racquetball Canada * British Racketball Association * International Racquetball Pro Tour * Women's Professional Racquetball Organization (WPRO) * Classic Pro Racquetball Tour * World Outdoor Racquetball (WOR)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.