Jaime Ramón Mercader del Río Hernández (d. 7 Şubat 1913 - ö. 18 Ekim 1978), Meksika'da, 1940 yılında Rus Komünist ideolog Lev Troçki'nin katili olarak meşhur olmuş bir İspanyol komünist. Gizliliği kaldırılan arşivler onun bir Sovyet NKVD ajanı olduğunu göstermiştir. Cinayetten hüküm giyerek Meksika hapishanesinde 20 yıl hapis yattı; hapisteyken Joseph Stalin, onu gıyaben Lenin Nişanı ile ödüllendirmekle beraber KGB, 1961 yılında serbest bırakıldıktan sonra onu Sovyetler Birliği Kahramanı madalya

Ramón Mercader

Jaime Ramón Mercader del Río Hernández (d. 7 Şubat 1913 - ö. 18 Ekim 1978), Meksika'da, 1940 yılında Rus Komünist ideolog Lev Troçki'nin katili olarak meşhur olmuş bir İspanyol komünist. Gizliliği kaldırılan arşivler onun bir Sovyet NKVD ajanı olduğunu göstermiştir. Cinayetten hüküm giyerek Meksika hapishanesinde 20 yıl hapis yattı; hapisteyken Joseph Stalin, onu gıyaben Lenin Nişanı ile ödüllendirmekle beraber KGB, 1961 yılında serbest bırakıldıktan sonra onu Sovyetler Birliği Kahramanı madalyası ile ödüllendirdi.

Hayatı

Mercader, Barselona'da 1913 yılında doğdu ama annesiyle birlikte Fransa'da büyüdü. Genç bir adam olarak Mercader, 1930'lu yılların ortalarında İspanya solcu örgütler için çalışan bir komünistti. Ramón Mercader faaliyetleri nedeniyle hapse atıldı ancak o yıl seçimleri kazanan sol kanat koalisyon Halk Cephesi, 1936 yılında kendisini serbest bıraktı. Mercader, İspanya İç Savaşı sırasında, bir Sovyet ajanı olarak Moskova'da NKVD subayı Nahum Eitingon tarafından istihdam edildi ve eğitildi. Ramón Mercader'in Troçkistler ile arkadaşlığı İspanyol İç Savaşı sırasında başladı. ==Troçki suikasti== Stalin'in emriyle, Ramón Mercader 1940 yılında gazeteci kılığında, röportaj yapmak bahanesiyle Sovyetler Birliği'nden sürgün edilen ve vatandaşlıktan çıkarılan Lev Troçki'nin kaldığı Meksika'nın başkenti Mexico City'deki evine suikast amacıyla gitti. Troçkiyle buluştu ve bir odasında sadece ikisinin bulunduğu bir zamanda fırsat bulunca Troçki'nin başına kazmayla vurmak suretiyle onu ağır şekilde yaraladı. Troçki saldırganla boğuştuğu sırada odaya giren Troçki'nin korumaları Mercader'e saldırdı ve etkisiz hale getirdi. Caridad ve Eitingon isimli iki NKVD subayı ayrı bir araba bina dışında suikastı gerçekleştiren Mercader'i alıp kaçıracaklardı fakat Mercader yakalandığı için geri dönemedi ve onlar da ayrılarak ülkeden kaçtılar. Troçki korumalarına Mercader için "Onu öldürmeyin, bu adamın anlatacak bir hikayesi var." diye seslendi. Aldığı yaranın etkisiyle Troçki ertesi gün öldü. Ramón Mercader 20 yıl hapis yattıktan ve serbest bırakıldıktan sonra hayatının geri kalanını Küba ve Sovyetler Birliği arasında geçirdi. 1978 yılında Havana'da hayatını kaybetti.

Kaynakça

* Ramón Mercader İngilizce Wikipedia maddesi

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar