Ramazan Bayram��

bayram

BAYRAM Dini ve milli bakımdan ehemmiyeti olan, milletçe her sene kutlanan gün veya günler. Bayram kelimesinin çok eskilerde kullanıldığına dair elde bir delil yoktur. Ancak İslamiyetten sonra bayram manasına gelen "iyd" kullanılmıştır. Her yıl Müslümanlar...

Türkiye'deki resmi bayramlar

Türkiye'deki resmî bayramlar ana hatlarıyla dini ve milli bayramlar olmak üzere 2 grupta toplanır. Bu sınıflandırmanın tek istisnası ulusal değil, aslen uluslararası olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'dür.

İslam dini bayramları

İslam dininde Ramazan bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki büyük bayram vardır. Bayramlar kültür ve mezheplerin farklılığına göre değişik şekillerde kutlanır.

ramazan bayramı

Ramazan Bayramı Ay takvimine göre Şevval ayının ilk üç gününde kutlanan dini bayram, Şeker Bayramı.

Rüyet-i Hilal

İslamRüyet-i Hilal (Arapça: رؤية الهلال ‎ / ru`yat al-hilāl), İslam dünyasında Bayramlar ve Kutsal ayları tespit etmek amacı ile ayın astronomik olarak gözlemlenmesi.

Bayrak bayramı

Azerbaycan Cumhuriyeti Bayrak Günü veya Bayrak Bayramı, Azerbaycan'da her yıl kasım ayının dokuzunda kutlanan milli bayram.

Mübarek Geceler

İslam dininde Ramazan bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki büyük bayram vardır. Bayramlar kültür ve mezheplerin farklılığına göre değişik şekillerde kutlanır.

23 Nisan Çocuk Bayramı

Dinî bayramlar

Dini bayramlar, yeryüzünde yaşayan çeşitli dinlere mensup toplulukların belli bir tarihte, yılda bir kere bir veya birkaç gün sevinç gösterileriyle ve ayinlerle, ritüellerle kutladığı günlerdir. Müslümanlar her yıl iki dini bayram kutlar: 1. Ramazan Bayra...

Bayram namazı

Bayram namazı (Arapça: صلاة العيد), Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı'nın ilk günü Güneş'in doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namaz.