Rami Kışlası (Diğer adıyla Asâkir - i Mansure - i Muhammediye Kışlası) İstanbul`un Eyüp İlçesi`nde bulunan geçmişi 250 yıldan olan tarihi yapıdır.

Rami Kışlası

Rami Kışlası (Diğer adıyla Asakir - i Mansure - i Muhammediye Kışlası) İstanbul`un Eyüp İlçesi`nde bulunan geçmişi 250 yıldan olan tarihi yapıdır.

2. Mahmut döneminde, 1828-1829 yıllarında yenilendi ve büyütüldü. Daha sonra Yeniçeri Ocağı`nı ortadan kaldıran 2. Mahmut, yeni kurduğu orduya `Asakir-i Mansure-i Muhammediye ``(Muhammedin, Allahın yardımını görmüş askerleri)`` adını verdi. Levent`deki yeniçeri kışlaları top ateşi ile yıkıldığı için, yeni kurulan ordunun askerleri, Rami Kışlası`na yerleştirildi.

Cumhuriyet döneminde de orduya hizmet veren Rami Kışlası, 1980`li yılların başında Genelkurmay tarafından dinlenme ve istirahat alanı yapılmak şartı ile İstanbul Belediyesi`ne devredildi. Kışlanın içindeki 1. Ordu askerleri, İstanbul dışında yeni inşa edilen kışlalara taşınarak, Rami Kışlası boşaltıldı ve kullanıma hazır bir durumda, boş olarak belediyeye teslim edildi.

İstanbul`un göbeğinde, 220 bin metrekare araziye sahip olan kışlayı teslim alan İstanbul Belediyesi, önce kışlanın dev binasını kültür merkezi, askerlerin talim yaptığı büyük araziyi de park, yüzme havuzları, futbol, basket vb. spor alanları yapmak üzere projeler hazırladı. Fakat, İstanbul`un nefes alacağı, Gülhane Parkı gibi yeni bir dinlenme ve istirahat alanı olması şartıyla belediye devredilen Kışlası`yı 1986 yılında dönemin Belediye Başkanı Bedrettin Dalan geçici olarak gıda toptancılarına tahsis etti. Tarihi binada halen gıdacılar bulunmaktadır.<ref> Milliyet Gazetesi 15 Temmuz 2004 - Gıdacılar, 250 yıllık Rami Kışlası`nın tapusunu istiyor</ref>

Kaynaklar

<div class="references-small">
<references/>
</div>
Kaynaklar

Vikipedi

Rami Kışlası (Çağdaş Türkü) sözleri

Çağdaş Türkü tarafından albümünde söylenen Rami Kışlası adlı şarkının sözleri.

Rami kışlası kapısı
Islak yıldızlara bakar
Sarı duvarlar ardında
Askerler gülleri bekler

Rami kışlası kapısı
Ardında kapalı düşler
Işır gecenin koynunda
Doğunca ıslak güneşler

Malatyalı, Vanlı, Muşlu
Bir ranzada kurumuş üçlü
Benim sevdam daha içli
Diye yarışır yürekler

Kimi yorgun, kimi tekin,
Kimi ağlayacak dokun
Benim günüm daha yakın
Diye yarışır yürekler

Söz: Yaşar Miraç
Beste: Eftal Küçük

İlgili konuları ara

Yanıtlar