Rancagua

Rancagua, Şili'de bir şehirdir.

] Rancagua, Şili`de bir şehirdir. 212.696 nüfusa sahip (2005) olan şehir Región del Libertador General Bernardo O`Higgins`in başkentidir.

Coğrafya

Rancagua, Rí­o Cachapoal kıyısında bulunan bereketli ovada bulunur. Rakımı 517 m olup, başkent Santiago`nın 87 km kadar güneyindedir.
]

Tarihçe

İnkalar Rancagua yakınlarında ``Copequí©n`` adında bir yerde yerleşmişlerdir. Bu yerleşim Cuzco`daki İnkaların boyunduruğunda bulunuyordu. Daha ilk zamanlarda Konquistador Alonso de Córdova, Rancagua`da glysi ve diğer el işlerinin üretimine başlar. 1580`de Rancagua doktirni ile bir şehir oluşturulmasına karar verilir. İlk başta bir kilise kurulur ve daha sonra aynı yerde bir kathedral yapılır. 1625`e kadar İspanyol yerleşimcilerin sayısı hızla artar. 1687 yılında Alonso de Córdova`nın bir varisi ölür ve burasının 152 eski sakini arazi hakkını alır. 1711 yılında İspanyollar şehirde küçük bir askeri üs kurar. 1743`de ``Juan Francisco de Arrechea`` ``Santa Cruz`` şehrini örnek alarak sistemli bir planlama ve şehir bölgesinin düzenlenmesine başlar. Vali Josí© Antonio Manso de Velasco, 5 Ekim 1743`de şehri kurar. Resmi olarak şehir hakları ise 29 Temmuz 1749`da verilir.

Rancagua Muharebesi`nde İspanyollar 1 Ekim - 2 Ekim 1814 ratihlerinde, Bernardo O`Higgins ve Josí© Miguel Carrera`yı burada mağlup ederler.

1861`de şehir Santiago ile bir demiryolu bağlantısına kavuşur.

1875 yılında şehrin nüfusu 4051 kişi olmuştur.

Görülmeye değer yerler

Yüksek oaranda magnezyum ve potasyum içeren sıcak termal kaynaklat ``Termas de Cauquenes`` görülecek yerlerdendir.

Lago Rapel şehrin yaklaşık 90 km batısında bulunur ve devasa baraj gölü 80 km² civarındadır. Burası önemli bir sayfiye yeridir.

Ekonomi

Rancagua bölgesi, tarımsal olarak etkin bölgedir. Başlıca olarak Şarap üzümü, elma, ayçiçeği, tütün, domates ve mısır dikilir.

Şehrin yakınlarında bakır-, gümüş,- ve altın madenleri bulunur. Sewell`deki bakır madeni `El Teniente` Şili`deki en büyük yeraltı bakır madenidir.

Rancagua, Panamerican Karayolu üzerinde bulunur.

Ayrıca bakınızDış bağlantılar

Kaynakça

  • kaynak wiki | url=http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Rancagua&oldid=38076295| tarih=21 Ekim 2007 | dil=Almanca| madde=Rancagua


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Rancagua ilgili konular

Rancagua
Rancagua