--}}

Rauf Raif Denktaş

Rauf Raif Denktaş (27 Ocak 1924, Baf - 13 Ocak 2012, Lefkoşa), Kıbrıs Türkü siyasetçi ve yazar.

Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş] " target="_blank"> Cumhurbaşkanlığı forsu]

Rauf Raif Denktaş, (d. 27 Ocak 1924, Baf-Kıbrıs). KKTC`nin kurucusu, cumhurbaşkanı, politikacı.

Rauf Denktaş 1,5 yaşındayken annesini kaybetti. Babası hakim Raif Bey`dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul`a gönderildi. Arnavutköy`de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi`nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs`a döndü ve liseyi Kıbrıs`ta bitirdi. II. Dünya Savaşı`ndan sonra hukuk eğitimi için İngiltere`ye gitti. Mezun olduktan sonra avukatlığa başladı.

27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingte Dr. Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. Türk cemaatinin iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Dr. Fazıl Küçük arasında arabulucu rolünü üslenip, toplumun çıkarlarının takipçisi oldu. Faiz Kaymak`ın teklifi ve Dr. Fazıl Küçük`ün tasvibiyle Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu Kongresi`nde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden İngiliz yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve cemaat sorunlarıyla uğraşmaya başladı. 1949 yılı yaz aylarında savcılık yapmaya başladı. Yine aynı yıl Aydın Hanım`la evlendi. 1955`te terörist bir hüviyete bürünen Enosisle mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön veren Denktaş, 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa etti. Arkadaşlarıyla 1 Ağustos 1958`de Türk Mukavemet Teşkilatı`nı (TMT) kurdu.

1958 yılında Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş, Ankara`ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede Denktaş adaya Türk Askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi. 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile, 1960 Antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası`nın hazırlanmasında emeği geçti. Aynı yıl Türk Cemaat Meclisi`yle İcra Komitesi Başkanlığı`na seçildi. 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı`na ayak bastı. 1963 olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak üzere Ankara`ya gitti. Temaslarını tamamlayan Denktaş bir sandalla Kıbrıs`a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı.

1964 Londra Konferansı`ndan sonra Makarios tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi. Yeşilada`ya girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy`e çıkarak savaşa katıldı. 1967`de adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye`ye geri verildi. 1968`de adaya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs`a döndü.

1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı`na seçildi. 28 Şubat 1973`e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı seçildi. 13 Şubat 1975`te Kıbrıs Türk Federe Devleti`nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976`da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983`te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin ilanından sonra tekrar cumhurbaşkanlığına seçildi. 22 Nisan 1990`da yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. 1995`teki seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi.

17 Nisan 2005`te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayan Denktaş, 24 Nisan`da görevi Mehmet Ali Talat`a devretti.

} } }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Rauf Raif Denktaş
Rauf Raif Denktaş