--}}

Reconquista (Şili)

Reconquista; 1814 Rancagua Muharebesi ile 1817 Chacabuco Muharebesi arasındaki zaman dilimi Şili`de Reconquista olarak adlandırılır.

Bu zaman zarfında İspanyollar Şili`deki egemenliklerini yeniden güçlendirmeye çalışmışlardır. Bağımsızlık savaşçıları Bernardo O`Higgins ve Josí© de San Martí­n Arjantin`e kaçmış, sadece Manuel Rodrí­guez bir gerilla savaşı yürütmüştür.

İspanyol valiler Mariano Osorio ve Casimiro Marcó del Pont ülkeyi, bağımsızlık mücadelelerine karşı tamamen katı bir tutumla yönetmişlerdir. Bunun için ``Las talaveras`` diye adlandırılan bir tür polis kıtası kurulmuştur.

Şilililer bunun üzerine 1817`de Andlar`ı aşarak İspanyolları Chacabuco Muharebesi`nde yenen kendilerine ait bir ordu oluştururlar. Mariano Osorio sonradan Cancha Rayada Muharebesi`ni kazansa da 1818`de Maipú Muharebesi`nden ordusunu tamamen kayberek yenik ayrılır.

Bunun üzerine İspanyollar Chiloe Adası`na çekilmek zorunda kalırlar. Ada ancak 1826 yılında Şilililerce fethedilir.

Kaynak

Kaynak wiki |url= http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Reconquista_%28Chile%29&oldid=31151237 |tarih= 29 Nisan 2007 |dil= Almanca |madde= Reconquista (Chile)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.