--}}

Red Hot Chili Peppers

Fairfax Yüksek Okulu'nda birlikte okuyan üç arkadaş, Michael Balzary (Flea), Hillel Slovak ve Jack Irons "Anthym" adlı bir grup kurdular. Okul arkadaşlarından Anthony Kiedis'in de katılımıyla çalışmalarına hız veren topluluk, ilk gösterileri için isim arayışına girdiler. "Anthym"'den vazgeçip "Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem" isminde karar kılan grup üyeleri, bu ismin zor akılda kalacak, gereğinden uzun bir isim olduğunu düşünüyorlardı.

Fairfax Yüksek Okulu'nda birlikte okuyan üç arkadaş, Michael Balzary (Flea), Hillel Slovak ve Jack Irons "Anthym" adlı bir grup kurdular. Okul arkadaşlarından Anthony Kiedis'in de katılımıyla çalışmalarına hız veren topluluk, ilk gösterileri için isim arayışına girdiler. "Anthym"'den vazgeçip "Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem" isminde karar kılan grup üyeleri, bu ismin zor akılda kalacak, gereğinden uzun bir isim olduğunu düşünüyorlardı. İşte birkaç sene sonra dünyayı sallayacak olan "Red Hot Chili Peppers" adı, ilk olarak o gün telaffuz edilmişti...

Grup, kısa sürede Los Angeles'ta fırtına gibi esmeye başladı. Birçok konserde ön grup olarak boy gösteren ve büyük ilgi gören grup, bir süre sonra kendi içinde önüne geçilmesi zor sorunlaryaşadı. Gruptan ayrılıp bir süre sonra yeniden katılan Hillel Slovak, uyuşturucu bağımlılığıyla savaşıyor, onun problemleri tüm grubu olumsuz yönde etkiliyordu.

Bu olumsuz etkiye rağmen çalışmalar sürüyor, "Uplift Mofo Party Plan" ve "Abbey Road" adlı kayıtlar, grubun sadece tanınmışlığını değil maddi gücünü de arttıracak gibi görünüyordu. Herkes bu anın, grup için bir patlama olacağı görüşündeydi... Ta ki Hillel Slovak'ın aşırı dozda uyuşturucuya yenik düşmesine kadar...

Slovak'ın zamansız yitirilişi ve Anthony Kiedis'in kendi bağımlılık problemleri için Meksika'ya gidişiyle grup belirsiz bir boşluğun içine girmiş oldu. Birçok kişiye göre üstüste yaşanan bu olumsuz gelişmeler, Red Hot Chili Peppers'ın sonu olacaktı. Ancak bu tahminler gerçeği yansıtmadı. Kiedis ve Flea, vazgeçmeyi akıllarından bile geçirmemişlerdi.

Chad Smith ve 17 yaşındaki fanatik RHCP dinleyicisi John Frusciante'nin katılımıyla grup yeniden ayaklanmayı başarmıştı. Sonunda; müzikle insanlara ulaşma ve maddi açıdan gelişip büyüme hedefini gerçekleştirecek ortamı sağlamış oldular. 1989'da Steve Wonder'ın "Higher Ground" parçasına yaptıkları düzenlemeyi (cover) içeren "Mother's Milk" adlı çalışmayı sunan grup, gelişme sürecinin uzun yolunu kat etmeye başlamıştı. "Higher Ground", canlı ve sert ritmleriyle yetmişlerin stilini yeniden canlandırıyordu...

1991'de "Blood Sugar Sex Magik" isimli çalışmayla Billboard listelerini altüst ettiler. Bir yıl boyunca listede kalan albüm, birçok ödüle layık görülmüş, "Under The Bridge" adlı single (tek parçalık albüm), grup için bir dönüm noktası olmuştu. "Bridge" (köprü) sözcüğü, Kiedis'in uyuşturucuyla olan savaşını ve hüzünlü öyküsünü ifade ediyordu. Red Hot Chili Peppers grubu artık kendi trajedilerini ve duygularını bir esere dönüştürmeyi başarmıştı!

Grup, yaşanan olumlu gelişmeler ve takdir toplayan başarılı çalışmalar ile en çok konuşulan alternatif rock topluluğu olmayı başarmıştı. Red Hot Chili Peppers'ı destekleyenler arasında Nirvana, Pearl Jam gibi dünyaca ünlü gruplar da yer alıyordu. Grup kariyerinin bu denli önemli anında Frusciante, gruptan ayrılma kararı aldı. Solo albümleriyle müzik hayatına devam etmek istiyordu... Ancak bunu RHCP'a, sürtüşmeler ve onu izleyen çirkin olaylarla birlikte yansıttı.

Frusciante'nin ayrılmasının ardından birçok gitarist gündeme geldi. Önce Arik Marshall, daha sonra Jesse Tobias bu görev için uygun görüldü. Fakat açılan boşluğu, ancak Dave Navarro doldurabilirdi. Navarro, Red Hot Chili Peppers'a yalnızca yeteneğini değil kendi sevenlerini de kazandırdı ve grup bir kat daha güçlenmiş oldu...

Red Hot Chili Peppers, artık yeni arenalarda da başarıyı arayacaktı. Bu karar ile ilgili olan ilk girişimler; "Private Parts", "Twister" ve "Beavis and Butthead" filmlerinin müzikleriydi. Bir süre sonra Flea, daha önce de denediği aktörlüğe dönüş yaptı ve "The Big Lebowski"'de bir Alman teröristi başarıyla canlandırdı.

1998'de Navarro gruptan ayrıldı. Onun yerini de eski bir dost, Frusciante dolduracaktı. Olaylı şekilde gruptan ayrılan Frusciante, artık kendini geliştirmiş, olgunlaşmış ve Red Hot Chili Peppers'ın başarısında pay sahibi olmak için çalışmaya karar vermişti.

Red Hot Chili Peppers, 1999'da sunulan "Californication" albümüyle hem sevenlerine, hem eski dost Frusciante'ye yeniden "Merhaba" dedi. Albüm çok büyük bir başarıyı beraberinde getirdi, "Scar Tissue" ve "Around The World" düzenlemeleri de çok sayıda ödüle layık görüldü.

Bugün Red Hot Chili Peppers, klasikleşme yolunda önemli adımlar atmış dünyaca ünlü bir alternatif rock grubu olarak anılmaktadır.

Diskografi

2002 By The Way

2000 Otherside The Best Of

1999 Californication Scar Tissue

1998 Essential...

1995 One Hot Minute

1994 Out In L.A.

1993 Soul To Squeeze

1992 Breaking The Girl What Hits?

1991 Blood Sugar Sex Magik Give It Away

1990 Taste Of Pain

1989 Mother's Milk

1988 The Abbey Road E.P.

1987 The Uplift Mofo Party Plan

1985 Freaky Styley

1984 The Red Hot Chili Peppers

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Red Hot Chili Peppers
Red Hot Chili Peppers