Red SonjaRed Sonja, orjinalinde 1970`li yıllarda Marvel firması tarafından yayınlanan Conan çizgiromanının içinde yeralan bir karekterdir. Kızıl saçlarından dolayı ``Red`` dir. Bu karakter kısa sürede Conan okuyucularının ilgisini çekmiş ve en sonunda Conan`dan ayrılarak kendi çizgiromanını oluşturmuştur.

Red sonja aslında Robert E. Howard`ın haçlı seferlerindeki "Red Sonya" adlı kadın kahramandan sezinlenerek Roy Thomas tarafından üretilmiştir. Aslında Conan ile aynı çağda yaşamaz iken bu sayede Conan ile aynı çağa taşınmıştır ve Conan`la bir sevigiliden ziyade çok samimi iki arkadaş olarak yeralmışlardır.

Red Sonjanın bu kadar güçlü ve kuvvetli bir dövüşçü olmasının ardında yatana neden daha 17 yaşında iken tecavüze uğramasının ardından bir tanrıçanın kendisine yenilmezlik gücü vermesidir.

Türkiye`de ise Alfa yayınları zamanında başlarda Conan bölümlerinin içinde görülürken daha sonra Alfa yayınları tarafından ayrıca Red Sonja adıyla yayınlanmaya başlamıştır. Son olarak da 2000 yılında daha önce yayınlanan 2 serinin içinden seçilmiş olan seçme öyküler ile büyük boy olarak sadece 7 sayı yayınlanmıştır.

çizgi romanlar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.