1996`da kurulan Refah Partisi/Doğru Yol Partisi koalisyonu.

Refahyol

1996`da kurulan Refah Partisi/Doğru Yol Partisi koalisyonu. 24 Aralık 1995 genel seçiminde Refah Partisi %21.4 oyla birinci parti oldu. RP genel başkanı Necmettin Erbakan önce ANAP ile koalisyon kurmayı denedi, bu olmayınca, kısa ömürlü bir ANAP-DYP koalisyonu kuruldu. 28 Haziran 1996`da Refahyol kuruldu ve 8 Temmuzda güvenoyu aldı. İktidar, 17 Haziran 1997`ye kadar 11 ay sürdü, 18 Haziran`da Erbakan istifa etti. Bir süre sonra RP ve ardından kurulan Fazilet Partisi kapatıldılar.Olaylar

 • 1. Başbakanlıkta Fehim Adak, Fetullah Erbaş, İsmail Nacar Güneydoğu sorununu görüştüler. HADEP`ten Ahmet Türk ile görüşüldü, HADEP genel başkanı Murat Bozlak ve eski DEP`li milletvekilleri cezaevinde ziyaret edildi. RP Van milletvekili Fetullah Erbaş, PKK`nın elindeki esirler için Kuzey Irak`a Zap kampına gitti. Bu gelişmeler, Refahyol ile Genelkurmay arasında gerginlik meydana getirdi.
 • 2. Başbakan Erbakan İran, Pakistan, Singapur, Malezya, Endonezya, Mısır, Libya, Nijerya`yı ziyaret etti. Libya`da, Kaddafi`nin çadırında diplomatik skandal yaşandı. Kaddafi, Türkiye`ye ağır eleştirilerde bulundu.
 • 3. YAŞ kararları ile orduyla ilişiği kesilenler, Refahlı belediyelerde işe girdi. Erbakan ile ordu arasında soğukluk başladı.
 • 4. 11 Ocak 1997`de Başbakan Erbakan başbakanlık konutunda tarikat ve cemaat liderlerine iftar yemeği verdi.
 • 5. Taksim ve Çankaya`ya cami yapılması, Ayasofya`nın camiye çevrilmesi tartışmaları yaşandı. Başörtüsü (türban) tartışmaları, kurban derilerinin toplanması tartışmaları, kadrolaşma tartışmaları yapıldı. Din ve laiklik, irtica tartışmaları medyada yoğun bir şekilde verildi.
 • 6. Sultanbeyli belediye başkanı Nabi Koçak ile Tuğgeneral Doğu Silahçıoğlu arasında Atatürk heykeli gerilimi yaşandı. Tuğgeneral, Sultanbeyli`nin ortasına heykeli dikti.
 • 7. Kayseri RP belediye başkanı Şükrü Karatepe 10 Kasım törenlerine içi kan ağlayarak katıldığını açıkladı.
 • 8. 30 Ocak 1997`de Sincan belediyesi Kudüs gecesi düzenledi. Belediye başkanı Bekir Yıldız, İran büyükelçisinin misafir olduğu gecede sahneye konulan cihad oyunu basında tepki oluşturdu. Star muhabiri Işın Gürel saldırıya maruz kaldı. Bekir Yıldız tutuklandı, mahkum edildi. 4 Şubatta Sincan`da askerler tankla geçiş yaptı. Genelkurmay 2. başkanı Çevik Bir `balans ayarı yaptık` dedi.
 • 9. Genelkurmay ile hükümet arasında, sınırötesi harekatların ödeneği için kriz çıktı.
 • 10. 3 Kasım 1996`da Susurluk`ta meydana gelen bir trafik kazasında mafya, siyasetçi, polis ilişkileri açığa çıktı. Başbakan Erbakan `fasa fiso` dedi, Adalet Bakanı Şevket Kazan ise, aydınlık için bir dakika karanlık toplumsal eylemi için `mumsöndü oynuyorlar` dedi.
 • 11. Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu ile İçişleri Bakanı Meral Akşener hakkında, istihbarat bilgi ve belgeleriyle ilgili olarak soruşturma başlatıldı.
 • 12. Yüksek rütbeli subaylar 26 Ocak`ta Gölcük`te toplanarak irticanın iktidarda olduğunu tartıştılar.
 • 13. 5 Şubatta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başbakan Erbakan`a birkaç mektup gönderdi. DKK komutanı Güven Erkaya `irtica, PKK`dan daha tehlikeli` dedi.
 • 14. İşveren ve işçi örgütleri, TİSK, Türk-İş, DİSK, odalar ve birlikler, TOBB, TESK iktidara karşı eleştiriye başladılar. Kadın örgütleri, `şeriata karşı laiklik yürüyüşü` yaptı. Refik Baydur, `en büyük tehlike siyasal İslam` dedi.
 • 15. 28 Şubat 1997`deki MGK kararları hükümete bildirildi. Kararlarda, laiklik için yasaların uygulanması istendi, tarikatlara bağlı okullar denetlenmeli ve MEB`e devredilmeli, 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmeli, Kuran Kursları denetlenmeli, Tevhidi Tedrisat uygulanmalı, tarikatlar kapatılmalı, irtica nedeniyle ordudan atılanları savunan ve orduyu din düşmanıymış gibi gösteren medya kontrol altına alınmalı, kıyafet kanununa riayet edilmeli, kurban derileri köktencilere verilmemeli, Atatürk aleyhindeki eylemler cezalandırılmalı, deniliyordu.
 • 16. Şevket Kazan, rantiyeci sermayeyi engelledikleri için darbeye çanak tuttuklarını söyledi.
 • 17. Genelkurmay Başkanlığı 29 Nisan`da gazetecilere, üniversite ve kamu kuruluşlarına irtica brifingleri verdi.
 • 18. MGK kararları sonucunda, İmam Hatip okullarının orta bölümleri kapatıldı, bu okul mezunlarının üniversite serbestisi önlendi, Kuran Kurslarına katılmada 8 yıllık eğitimi tamamlama şartı getirildi. Resmi yerler ve üniversitelerde başörtüsüyle okuma yasağı getirildi.


Bakanlar Kurulu

Başbakan:Necmeddin Erbakan

Başbakan Yardımcısı:Tansu Çiller

Devlet Bakanları:Namık Kemal Zeybek
    Nevzat Ercan
    Fehim Adak
    Gürcan Dağdaş
    Ufuk Söylemez
    Mehmet Ensarioğlu
    Abdullah Gül 
    Bekir Aksoy
    Ayfer Yılmaz
    Ahmet Demircan
    Rıza Güneri
    Lütfü Esengün
    İsmail Karakuyu
    Sacit Günbey
    Cemil Tunç
    Sabri Tekir
    Nafiz Kurt
    Işılay Saygın
    Mehmet Altınsoy
    Bahattin Şeker 
Adalet Bakanı:Şevked Kazan İçişleri Bakanı:Meral Akşener Maliye Bakanı:Abdüllatif Şener Orman Bakanı:Halit Dağlı Tarım Bakanı:Musa Demirci Savunma Bakanı:Turhan Tayan Bayındırlık Bakanı:Cevat Ayhan Enerji Bakanı:Recai Kutan Kültür Bakanı:İsmail Kahraman Turizm Bakanı:Bahattin Yücel Çalışma Bakanı.Necati Çelik Sanayi Bakanı:Ali Rıza Gönül Çevre Bakanı.Ziyattin Tokar Ulaştırma Bakanı:Ömer Barutçu Sağlık Bakanı:Yıldırım Aktuna Eğitim Bakanı:Mehmet Sağlam

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar