Refet Seçkin

Refet Seçkin (d. 1863, Kahramanmaraş, Türkiye), (ö. 7 Haziran 1929, Kahramanmaraş, Türkiye), Türk siyasetçi Öğretmen.

Refet Seçkin (d. 1863, Kahramanmaraş, Türkiye), (ö. 7 Haziran 1929, Kahramanmaraş, Türkiye), Türk siyasetçi Öğretmen.

Büyük cami imamı Müderris İlyas Efendi`nin oğludur. İlk öğrenimini Ekmekçi mahallesi sıbyan mektebinde tamamladıktan sonra babasından özel olarak ders ayrıca Nebeviye Medresesinde öğrenim ve eğitim görerek 12 Temmuz 1907`de çeşitli alanlarda diploma aldı.

Şiir ve edebiyata da çok meraklı olan Refet Efendi çok zeki ve çalışkanlığı yanısıra Kahramanmaraş`ta medeni cesareti ile tanınmış herkesin itimadına mazhar olmuş bir şahsiyettir. II. Meşrutiyeti takip eden yıllarda ittihat ve Terakki teşkilatının müteşebbis başkanı sıfatı ile çalışmış, O zaman Kahramanmaraş`ın bağlı bulunduğu Halep Vilayetine il Genel Meclisi üyeliğine seçilmiş, 21 Mart 1910`da Eytam Müdürlüğüne atanmıştır. Kahramanmaraş`ın Fransız işgali altında bulunduğu sırada Milli varlığımızı koruyan mücadele teşkilatında Müdafaayı Hukuk cemiyetinde başkan olarak bizzat dikkate değer bir varlık göstermiş, takip eden süreçte TBMM`nin Birinci Dönemi için yapılan seçimde Kahramanmaraş Milletvekili olarak 23 Nisan 1920`de Meclisin açılışında hazır bulunmuştur.

Mecliste Şer`iye-Evkaf, İrşad, Adalet, Milli Eğitim ve PTT Komisyonlarında çalışmıştır. 8 Nisan 1922`de Rusya`dan gelecek yetim çocukların yerleştirilmesi ve bakımı için kurulan komisyonda görevlendirilmiştir. 19 Nisan 1922`de Maraş merkez müftülüğüne atanması nedeniyle 11 Mayıs 1922`de Milletvekilliğinden istifası Genel Kurul tarafından kabul edilmiştir. Evli ve yedi çocuk babasıydı. Arapça ve Farsça bilirdi. Ailesi daha sonra (Seçkin) soyadını almıştır.

Kaynak: Dr. Yaşar Özüçetin ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ DERGİSİ, Sayı 42, Cilt: XIV, Kasım 1998, Türkiye Cumhuriyeti`nin 75. Yılı Özel Sayısı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.