Reichsheer

Kısaca: Reichsheer (Türkçe anlamı: İmparatorluk Ordusu), Almanya'nın I. Dünya Savaşı'ndan sonra 1919'dan 1935'e kadar Versay Antlaşması'nın izin verdiği kadar haklara sahip olan Reichswehr'e bağlı kara kuvvetleridir. Versay Barış Antlaşması uyarınca artık Alman ordusu ve ona bağlı kara kuvvetleri 100.000 kişi ile sınırlandırılmış ve ağır silahlardan (tank, bombardıman uçağı, ağır topçu vs.) yoksun bırakılmıştır. Çünkü I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Almanya'nın imzaladığı Versay Antlaşması hükümlerine ...devamı ☟

Reichsheer (Türkçe anlamı: İmparatorluk Ordusu), Almanya'nın I. Dünya Savaşı'ndan sonra 1919'dan 1935'e kadar Versay Antlaşması'nın izin verdiği kadar haklara sahip olan Reichswehr'e bağlı kara kuvvetleridir. Versay Barış Antlaşması uyarınca artık Alman ordusu ve ona bağlı kara kuvvetleri 100.000 kişi ile sınırlandırılmış ve ağır silahlardan (tank, bombardıman uçağı, ağır topçu vs.) yoksun bırakılmıştır. Çünkü I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Almanya'nın imzaladığı Versay Antlaşması hükümlerine göre düzenlenmiş ve bu yüzden zamanın sade halkı ve aşırı milliyetçileri tarafından özellikle Adolf Hitler tarafından bir utanç sembolü olarak görülmüştür. Daha sonra 1935'te Nasyonel Sosyalistler Almanya'da iktidara geldikten 2 yıl sonra kaldırılmış ve yerine Heer kurulmuştur. Yeni kurulan bu kara kuvvetleri Reichsheer'e göre kat kat güçlü olmuş ve gelişmiş araç gereç ve silahlarla donatılmıştır. Reichsheer sadece şu kadar güçten oluşmaktaydı:
* 7 piyade tümeni * 3 süvari tümeni (Tank ve hava araçları yasak + Sadece ülke sınırları içindeki güvenliği sağlayabilecek kadar güç)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.