Remzi Yusuf

Remzi Ahmet Yusuf veya Remzi Muhammet Yusuf, Uluslararası Terörist El-Kaide Militanı (İngilizce; Remzi Ahmet Yousef) gerçek ismi Abdul Basit Mahmut Kerim, Yusuf Kuveyt doğumludur.

Remzi Ahmet Yusuf veya Remzi Muhammet Yusuf, Uluslararası Terörist El-Kaide Militanı (İngilizce; Remzi Ahmet Yousef) gerçek ismi Abdul Basit Mahmut Kerim, Yusuf Kuveyt doğumludur.

Remzi Yusuf`un babası Kuveyt Havayollarında çalışan Pakistanlı mühendislerdir.

Amcası Şeyh Halid Muhammed El-Kaide Örgüttüne bağlı bir teröristir. 14 Eylül 2007 tarihinde Guantama`da Amerikalı gazeteci Dariel Pearl`ün boğazını kesmek, 1995 Remzi Yusuf Dünya Ticaret Merkezi saldırısını planlamak, Papa Jean Paul Manila`da suikast planladığını ve 11 Eylül konusunda planlayıcı görevini üstlendiği itiraf etmiştir.

Kimya ve Elektrik konusunda doktora sahibi olan Remzi Yusuf ev yapımı bombalar konusunda profesyonelleşmiş bir teröristtir. Bu özelliği sayesinde birçok insanın ölümüne yol açan terörist eylemlerde bulunmuştur.

1993 New York Dünya Ticaret Merkezi Saldırıları

1993 yılı New York Dünya Ticaret Merkezi saldırılarını düzenlemiş ve 6 kişinin ölmesine sebep olmuştur. Saldırıdan önce Amerika Birleşik Devletlerine, Irak pasaportu ile giriş yapan Remzi Yusuf, yetkililere Saddam Yönetimden kaçan ve siyasi sığınma talep eden bir Iraklı olarak kendisini tanıtmıştır ve bu isteği kabul edilmiştir.

Aynı gün çalışmalara başlayan Remzi Yusuf, Birleşik Devletler içindeki işbirlikçileri ile bir Minivan kiralamış ve bu araca az miktarda bomba çok miktarda kimyasal gübre yükleyerek Dünya Ticaret Merkezi otoparkına park etmiştir. Fakat, büyük şans eseri aracın doğru yerde olmaması Kulelerin yıkılmasını önlemiştir.

FBI takibi ve büyük şans eseri minivanın şasi numarasının parçalanmamış olması Yusuf`un işbirlikçilerine ulaşılmasını sağlamıştır. Fakat, daha sonra Yusuf`un saldırıların olduğu günün akşamı Birleşik Devletleri terk ettiği anlaşılmıştır.

Filipin Havayolları Boeing 747 Saldırısı

Filipin Havayollarına ait Boeing 747 tipi bir uçağa saldırı düzenlemiştir. Fakat bombanın yanlış yere konumlandırılması sonucu uçak zor koşullar altına yere inebilmiş ve düşmemiştir.

Lens solisyonu kutusunda sıvı nitrogliserin , elektronik kol saatti ve birkaç pili havalimanı güvenliğinden geçirmeyi başaran Yusuf, uçağın lavabosunda portatif bombayı bir araya getirmiş ve koltuğunun altındaki can kurtaran yeleği bölümüne yerleştirmiştir.

4 saatte ayarlı olan bomba, Yusuf`un planlarına göre uçak Pasifik üzerindeyken patlayacak ve tam altında bulunan benzin deposunu patlatacaktır. Fakat Boeing 747 S modelinde benzin deposunun biraz daha arkada olması yine şans eseri uçak ve yolcularını kurtarmıştır. Ama, Bu saldırıda konudan hiç haberdar olmayan Filipinli bir işadamı hayatını kaybetmiştir. Terorist Remzi Yusuf ise patlamadan önce yapılan aktarma sırasında uçağı terk etmiştir.

Soruşturma sonucunda bombada buluan pillerin sadece Filipinlerde satılan bir marka olması araştırmayı Filipinlerde yoğunlaştırmıştır. Hücre evide çıkan bir yangın sonucunda, Filipin Polisi profesyonelliği sayesinde ev fark edilmiş ve basılmıştır. Burada Remzi Yusuf ile çalışan başka bir terörist yakalanmıştır. Yine çok şanslı olan Hücrenin Lideri Remzi Yusuf Pakistan`a kaçarak yetkililerin elinden kurtulmuştur.

Yakalanması

FBI başına 2 milyon $ ödül koyduğu Remzi Yusuf. Bir başka teröristtin para ödülüne karşılık ihbarı sonucunda 1995 yılında Pakistan/İslamabad`ta yakalanılarak Birleşik Devletlere götürülmüştür.

Şartlı Salı Verme Hakkı olmaksızın Ömür Boyu Hücre hapsine mahkum edilmiştir. Halen cezasını ömrünün sonuna kadar yaşayacağı hücresinde çekmektedir. Yakalanması gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse yüzlerce terör mağduru ve Yusuf`un düzenlediği eylemlerde ölen masum sivillerin aileleri tarafından büyük sevinçle karşılanmıştır.

Remzi Yusuf`un almış olduğu ağır ceza birçok terör grubuna Amerika Birleşik Devletlerince verilen "Sizi nerede olursa olsun yakalar ve cezalandırırız." mesajı çok etkili olmuştur. Ama, Ne yazıkki; Terörizmin sapkın düşünceside bazı insanları caydıramamıştır.

Bojinka Planı

Remzi Yusuf tarafından tasarlanmış aynı anda farklı noktalardan farklı teröristlerin bineceği 10 uçağın aynı zamanda patlatılmasını tasarlayan bir plandır. Ama, hem Yusuf`un yakalanması hemde İstihbarat Kaynaklarının çok iyi çalışmaları sonucunda plan asla uygulanamamıştır.

Ayrıca Bakınız

John P. O`Neill

Kaynak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Remzi Yusuf ilgili konular

 • İbn-i Abidin

  İbn-i Abidin Şam’da yetişen Osmanlı fıkıh alimlerinin en Ünlülarından. İsmi, Seyyid Muhammed Emin bin Ömer bin Abdülaziz’dir. 1784 (H.
 • Nakşibendiyye

  Nakşibendiyye Ehl-i sünnet tarikatlerinden (tasavvuf yollarından) biri. Kurucusunun isminden dolayı bu ismi almıştır. Kurucusu Şah-ı Nakşibe
 • Reşad Halife

  Reşad Halife Kur`an`da 19 Mucizesi olarak bilinen ve İslam dünyasında tartışmalara yola açan "matematiksel sistemi" 1974 yılında ke
 • Remzi Yusuf

  Remzi Ahmet Yusuf veya Remzi Muhammet Yusuf, Uluslararası Terörist El-Kaide Militanı (İngilizce; Remzi Ahmet Yousef) gerçek ismi Abdul Basit Mahm
 • Breach (film)

  Breach 2007 yılı yapımı, konusu gerçek bir olaya dayanan sinema filmi.
 • Sâciler

  Sâciler veya Sâcoğulları Hanedanı, Azerbaycan'da hüküm sürmüş bir devlettir. Sâcoğulları, yani Saciler hanedanı, kuzeybatı İran'daki b
 • Mûstadhî (Abbasi)

  "el-Mûstadhî biʿEmr i’l-Lâh" el-Hasan bin Yûsuf el-Mûstencid
 • Muhammet Yusuf el Makarif

  Muhammed Yusuf el-Magarif (d. 1940, Bingazi, İtalyan Libyası), Ağustos 2012 - Mayıs 2013 tarihleri arası yılından Libya Genel Ulusal Kongre Ba