resif

Resif Hayatlarını sıcak denizlerde devam ettiren ve mercan ismi verilen deniz hayvanları iskeletlerinin artıklarının yığılması neticesi ortaya çıkan birikme. Su hizasında bulunan kaya zincirlerine de “resif” ismi verilmektedir. Mercanların açık denizlerde teşekkül ettirdikleri birikintilere ise atol denmektedir. Resifler, sıcaklığı 18 derecenin üstünde olan denizlerde görülmektedir. Bu derecenin altındaki denizlerde resife rastlanmaz. Bu sıcaklık derecesinde bulunan denizler 35. kuzey,...

RESIF (türkçe) anlamı
1. Su yüzüne kadar gelen sıralanmış kayalar.
RESIF (türkçe) anlamı
2. su düzeyindeki sıra kayalar.
RESIF (türkçe) ingilizcesi
1. n. reef,
RESIF (türkçe) fransızcası
1. récif [le]
RESIF (türkçe) almancası
1. n. Riff

Resif hakkında detaylı bilgi

Resif hayatlarını sıcak denizlerde devam ettiren ve mercan ismi verilen deniz hayvanları iskeletlerinin artıklarının yığılması neticesi ortaya çıkan birikme. Su hizasında bulunan kaya zincirlerine de “resif” ismi verilmektedir. Mercanların açık denizlerde teşekkül ettirdikleri birikintilere ise atol denmektedir.

Resifler, sıcaklığı 18 derecenin üstünde olan denizlerde görülmektedir. Bu derecenin altındaki denizlerde resife rastlanmaz. Bu sıcaklık derecesinde bulunan denizler 35. kuzey, 32. güney paralelleri arasında yer almaktadır.

Okyanusya'da, Avustralya'nın güneydoğu ve kuzeybatı kıyılarında, Hint Okyanusunda, Afrika ve Amerika kıtalarının doğu kıyı kısımlarında, Endonezya Adaları ile Kızıldeniz'de Akdeniz kıyılarının bazı yerlerinde de mercan resiflerine rastlanmaktadır. Resifler çok az büyürler. Büyüme oranları yılda birkaç milimetre ile üç cm arasında değişmektedir. Mercanların denizlerde meydana getirdikleri resifler üç kısımdır:

Atoller: Bunlar deniz ortasında daireler şeklinde görünürler. Atoller bazen deniz ortasında büyük yığınlar halinde görülür. Çaplarının 60 km'ye ulaştığı görülmektedir.

Set resifleri: Kıyıdan 100-150 metre kadar açıklarda kıyı kısımlarına paralel olarak uzanırlar. Avustralya'nın kuzeydoğu kıyı açıklarında bulunan ve 2400 km uzunluğunda olan “büyük set” diye isimlendirilen resif, bunlardan biridir.

Kıyı ve kenar resifleri: Mercanların, hemen karaların kenarlarına kıyı şeridine yerleşmesiyle meydana gelir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Belize Resif Bariyeri

Belize Set Resifi, Belize sahilllerinde kral resiflerinin bir arada bulunmasıyla oluşmuştur.

Gri Resif Köpekbalığı

Gri resif köpek balığı (Carcharhinus amblyrhynchos), harharyasgiller (Carcharhinidae) familyasından bir köpek balığı türü. Hint Okyanusu, Büyük Okyanus, Paskalya Adası ve Güney Afrika'da yaşar.

Karayip Resif Köpekbalığı

Karayip resif köpekbalığı (''Carcharhinus perezi''), Carcharhinidae ailesinden bir köpekbalığı türü. Atlas Okyanusu'nun batısında, Florida'dan Brezilya'ya kadar uzanan Karayip Denizi sularında bulunur.

Gri Resif Köpek Balığı

Gri resif köpek balığı (''Carcharhinus amblyrhynchos''), harharyasgiller (Carcharhinidae) familyasından bir köpek balığı türü.

Yapay Resif

Yapay resifler, tipik olarak genellikle biyolojik özelliklerini kaybetmiş, erozyona uğramış, Türkiye' de boğazlarda olduğu gibi blok gemi geçişlerinin yoğun olduğu, ya da sörf geliştirme bölgeleri gibi yerlerde deniz yaşamını geliştirmek ve tedavi etmek için kurulmuş insan ...

Saros Yapay Resif Projesi

== Saros Yapay Resif Ve Sualtı Tarih Müzesi Projesi ==2009 Aralık ayında proje Teknik Danışmanı Savaş Yapman tarafından planlanan Saros Yapay Resif Projesi; Saros Körfezinde bilinçsiz avlanma,trol balıkçılığı ve sualtı habitatlarının tahrip edilmesiyle günden güne körfezi ...

Siyah Uçlu Resif Köpek Balığı

Siyah uçlu resif köpekbalığı (''Carcharhinus melanopterus''), kolaylıkla (birinci sırt yüzgeci ve kuyruk yüzgeci özellikle) kendi yüzgeçleri üzerinde belirgin siyah uçları görülen harhariyas köpekbalıklarından bir türdür. Bu tür Hint ve Pasifik Okyanusunun tropikal mercan ...

Mercanlar

Mercanlar Omurgasız hayvanların sölentereler (Coelenterata) şubesinin denizlerde yaşayan bir sınıfı. Yumuşak mercanlar, boynuzsu mercanlar, dikenli mercanlar, gerçek mercanlar gibi çeşitleri vardır. Deniz şakayıkları da bu sınıftandır. Polip vücutlu bu canlıların mineral ...

Recife

Recife, Brezilya'nın Kuzeydoğu (Nordeste do Brasil) bölgesinde Pernambuco Eyaleti başkenti olan şehir. Recife 1537'de kurulmuş; Brezilya'da kurulan 9. kent olan Recife 19 Kasım 1709 tarihli kraliyet beratı ile belediye olmuştur.

Köpekbalığı

Köpekbalığı, hem okyanusta hem de tatlı sularda bulunabilirler. Tropik sularda, kuzey denizlerinde ve Akdeniz’de çoğunlukla derinlerde rastlanırlar. Özellikleri; İskeletleri kıkırdaktandır. Vücutlarının büyük kısmı zımpara gibi bir madde ile kaplıdır. Ağızları başın ...