Richard Wentworth CBE (d. 1947), Britanyalı sanatçı, küratör ve öğretmen. The Royal College of Art, Londra'da 2009-2011 yılları arasında Heykel Profesörü olarak görev yaptı.

Richard Wentworth (sanatçı)

Richard Wentworth CBE (d. 1947), Britanyalı sanatçı, küratör ve öğretmen. The Royal College of Art, Londra'da 2009-2011 yılları arasında Heykel Profesörü olarak görev yaptı. ==Yaşamı ve kariyeri== Wentworth -o zamanlar Yeni Zelanda'nın bir şehri olan- Samoa'da 1947'de doğdu. 1965'ten itibaren Kuzey Londra'daki Hornsey College of Art'ta okudu. Ardından Bill Woodrow ve Tony Cragg'le aynı dönemde Royal College of Art'ta öğrenim gördü. ===New British Sculpture=== Wentworth New British Sculpture hareketi içinde değerlendirilir. Shower adlı çalışmasında Wentworth, sıradan bir masaya küçük bir pervane ekleyerek, mobilyanın uçuşa geçmek üzere olduğu izlenimini yarattı. Elektrik ampulleri de, "aydınlanma anının" sembolü olarak sıkça eserlerinde yer alır. Lisson Gallery'de 1995'te galerinin tavanına bir telle asılmış halde duran birçok kitaptan oluşan bir çalışma yaptı. Winchester Katedralindeki Art and Sacred Places için yarattığı Recall, katedralin inşaası sırasında nasıl desteklendiğini konu alır. ===Akademik kariyeri=== 1971-1987 yılları arasında Goldsmiths College'da ders verdi. Wentworth'ün Young British Artists grubunun çalışmalarına ilham verdiği de iddia edilir. Kettle's Yard'da gerçekleştirilen ve yaratıcı süreç ile toplu üretim ve tüketimciliğin getirdiği savurganlığı ortaya koyan Thinking Aloud sergisinin küratörlüğünü üstlendi. 2002'den 2010'a dek Ruskin School of Drawing and Fine Art ile Oxford Üniversitesi'nde 'Master of Drawing'; The Royal College of Art, Londra'da ise, bir yıl boyunca Heykel Bölümü başkanlığı görevlerini yürüttü. ==Sergileri== 1996'da County Durham'daki River Tees'deki Marking the Parish Boundaries sergisi, Milli Piyango tarafından mali olarak desteklenen ilk halka açık sanat projesiydi. 2000'de Fischli & Weiss ve Gabriel Orozco ile birlikte Patricia Martín'in küratörlüğünü yaptığı ve Centro de la Imagen, Mexico City'de sergilenen "Aprendiendo menos"ta (daha az öğrenmek) çalıştı. Wentworth uzun yıllar Londra'nın Kings Cross bölgesinde yaşadı ve 2002'de An Area of Outstanding Unnatural Beauty projesi için üç aylığına bir tesisat malzemeleri dükkanını devralarak, burayı ziyaretçilerin bölgeyi keşfedecekleri ve bölgeyle sıkı bağlar kuracakları bir yer haline getirdi. Temmuz 2009'da Lisson Gallery'nin, kendisinin ve Lisson'un müdürü Nicholas Logsdail'in kişisel koleksiyonlarından çok sayıda çalışmayı kapsayan yaz şovunun küratörlüğünü yaptı. ==Kişisel yaşamı== Richard Wentworth, markalama ve marka yönetimi şirketi Jane Wentworth Associates'in stratejik markalama danışmanı olan Jane Wentworth'le evlidir. Sanat alanındaki hizmetlerinden dolayı 2011'de Britanya İmparatorluğu Nişanı'na (CBE) layık görüldü. ==Referans ve notlar==

Dış bağlantılar

* Lisson Gallery: Richard Wentworth * Tate: Richard Wentworth * Tate Liverpool: Richard Wentworth * BBC audio interview (02/2006) * Interview (Spring/1999) * Interview (04/1997)

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar