Uzaydan görüldüğü için NASA'ya göre 'astronot feneri. Kimine göre 'Dünya'nın gözü'. Ama ne olursa olsun esrarı hala çözülemedi.

Richat YapısıMoritanya'daki Richat Structure
Moritanya'daki Richat Structure
Bilim dünyasında adı Richat Structure ya da "Richat Yapısı". NASA'ya göre "astronotların feneri". Çünkü uzay istasyonundan görünüyor. Uzay mekiklerinin Dünya'ya dönüşü sırasında astronotlar bu "yapıdan", aynen gemilerin deniz fenerlerinden yararlandıkları gibi yararlanıyor.

Afrika kıtasında, Moritanya'da bulunan bu yapı, ilk uzay uçuşları sırasında astronotların dikkatini çekti. 1970'li yıllarının ortalarında bilim adamları yapıyı incelenmeye başlandı. Moritanya çölünde 50 kilometrelik çapında bir çukur. Yuvarlak şeklinden yola çıkılarak, önceleri bir göktaşının Dünya'ya çarpması sonucu oluştuğu ileri sürüldü. Ancak bunu kanıtlayacak yeterli belge bulunamadı.

Ardından erozyon sonucu oluştuğu söylendi. Ancak bu tezi de destekleyecek yeterli veri bulunamadı.

Volkanik bir yapı olduğu da savunuldu. Ancak çukurun etrafında hiç volkanik kalıntı bulunamadı.

Mavi rengi ise, çukurun duvarlarını oluşturan, Paleozoik döneminden kalma kuvartz kristallerinden geliyor. Dev mavi çukur uzaktan bir göz gibi göründüğünden, bilim adamları tarafından "Dünya'nın gözü" olarak da anılıyor.

Nasıl oluştuğu ise şimdilik bir muamma olarak duruyor.

Linkler

http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&q=Mauritania&ie=UTF8&cd=1&geocode=0,21.007890,-10.940835&ll=21.125498,-11.425781&spn=3.596536,7.602539&t=h&z=8Nuh tufanından önceki 120.000 yıllık dönem içerisinde Marduk'tan gelenlerin altın ve diğer madenleri çıkarıp götürdükleri bir maden ocağıdır diye düşünüyorum.
Veya çok büyük bir göktaşının dünyaya hızla çarpıp çok derinlere gömülürken ardında bıraktığı iz olabilir.Şayet göktaşı varsa bunu çok derinlerde aramak gerekir.

Yanıtlar