Rim-116 Rolling Airframe Missile

Kısaca: RIM-116 RAM (``Rolling Airframe Missile``), gemilerin kendilerini korumaları için geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. ...devamı ☟

RIM-116 RAM (``Rolling Airframe Missile``), gemilerin kendilerini korumaları için geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir.
] Sistem Pasif telsiz frekransı /Kızılötesi ``(RF/IR)`` çift Modu bulunan 5 inçlik süpersonik ve yüksek manevra kabiliyetine sahip güdümlü mermi ve maximum 21 güdümlü mermi tutabilen bir fırlatıcıdan oluşur.RAM sistemi, özellikle gemilere yönelik füzelere karşı dizayn edilmiş olup çapraz tehdit ve yüksek yoğunluktaki akınlara başa çıkabilecek kapasitedeki yegane gemilere karşı kullanılan güdümlü mermi savunma sistemidir.

RAM Sistemi

1970`li yilların ortalarında Amerikan donanma gemilerinin alçaktan uçan seyir füzelerine karşı savunmalarında yetersiz kalındığı görülmüş, benzeri bir arayiş icinde olan Almanya ile birlikte RAM Programina başlamiştır. 1989 yıllından beri üretilmekte olan RAM sistemi şu an birçok ülkenin donanmalarında kullanılmaktadır. Başarısı ve sahip olduğu kabiliyetleri birçok test ve atışlarla kanıtlanan RAM sistemi, 1993-1996 yılları arasında gerçekleştiren 56 kullanımından 55 hedef vuruş ile %98`lik bir başarı oranı elde etmiştir.

``RAM`` sisteminde tüm işlemler tam olarak ve yüksek hızda performans gösterir: gemi sensörleri (radar EW) hedef bilgisini belirler ve bunlar sılahlara ve atış kontrol bilgisayarına iletir. Bilgisayar muharebe kapasitesini belirler ve silah görev dağılımını gerçekleştirir. Tüm hedef bilgileri daha sonra lançere iletilir, füzeler hazırlanır ve fırlatılır.

Hedef, güdümlü mermi tarafından at ve unut prensibi ile vurulur. Atılmış olan güdümlü mermi iki modlu ``(RF/IR)`` ile hedefe yaklaşma yapar. Gelişllmiş kızılötesi homing sistemi ile ``RAM`` güdümlü mermisi ve lançeri ``RAM`` sistemi savaş etkinliğini arttırır. Bu ``Infrared Mode Upgrade`` ``(IRMU)`` sistemi, aktif radar homing başlığı olmadan da sistemin etkin olmasını sağlar. Bu durumda RAM güdümlü mermisi hedefin kızılötesi seviyesine göre tarruzunu geliştirir.

Teknik Veriler

  • Tipi: Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi
  • Güdüm Sistemi: Pasif Radar ve IR Güdümlü
  • Harp Başlığı: 11.3 kg `lık parça tesirli HE
  • Azami Etkili Menzili: 9 km
  • Azami Etkili İrtifası: 22,000 m
  • Sürati: 3 mach
  • İtki Tipi: Katı Yakıtlı Roket Motoru
  • Uzunluk: 2,79 m
  • Çap: 127 mm
  • Ağırlık: 70 kg


Linkler

http://www.globalsecurity.org/military/systems/munitions/ram.html

Kaynaklar

Savunma ve Havacılık sayı 4/96 sy.79

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.