Riot Grrrl

Kısaca: Riot grrrl, 90`ların başında Amerika`da (Olympia, Washington) özellikle müzik piyasasında var olan erkek egemenliği kırmak, kadınların ve kız gruplarının birbirini desteklediği ortak bir ortam oluşturmak amacıyla birkaç müzisyence başlatılan müzik temelli bir feminist harekettir. ...devamı ☟

}

Riot grrrl, 90`ların başında Amerika`da (Olympia, Washington) özellikle müzik piyasasında var olan erkek egemenliği kırmak, kadınların ve kız gruplarının birbirini desteklediği ortak bir ortam oluşturmak amacıyla birkaç müzisyence başlatılan müzik temelli bir feminist harekettir.

Riot grrrl, adını Jen Smith`in "This summer`s going to be a girl riot." sözünden almıştır.

Sanıldığı gibi bu hareket yalnızca Kathleen Hanna veya Bikini Kill`in çabalarıyla değil, Jen Smith (Bratmobile, The Quails), Tobi Vail (Bikini Kill, The Go Team, The Frumpies), Kathleen Hanna (Bikini Kill, Julie Ruin, Le Tigre), Allison Wolfe (Bratmobile, Cold Cold Hearts), Erin Smith (Bratmobile, Cold Cold Hearts), Molly Neumann (Bratmobile) gibi birçok kişinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu dönem boyunca çeşitli çalışma atölyeleri yapılmış ve birçok fanzin çıkarılmıştır. Bu fanzinler arasında hareketle aynı adı taşıyan Riot Grrrl de vardır.

İlgili konular

Queercore

Bratmobile

Bikini Kill

Girl Germs

Jigsaw

Revolution Girl Style Now

Dış bağlantılarKathleen Hanna`nın Riot Grrrl Manifestosu [1]

Riot Grrrl International Message Board [2]

Riot Grrrl Online [3]

Riot Grrrl Retrospective [4]

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.