Ritmik Jimnastik

Kısaca: Ritmik jimnastik jimnastik sporunun genelde kadınlara ait bir dalıdır. Yaz Olimpiyatları'nda yer alan bir spordur. Jimnastik ve bale'nin bu kombinasyonunda yarışmacılar, bireysel olarak ya da takımlar hâlinde, müzik eşliğinde zarif bir şekilde çalışılmış gösterilerini sergiler. Gösteri sırasında; sopa, halka, top, ip veya kurdele gibi farklı el aletleri kullanabilir. ...devamı ☟

ritmik jimnastik
Ritmik Jimnastik

Ritmik jimnastik jimnastik sporunun genelde kadınlara ait bir dalıdır. Yaz Olimpiyatları'nda yer alan bir spordur. Jimnastik ve bale'nin bu kombinasyonunda yarışmacılar, bireysel olarak ya da takımlar halinde, müzik eşliğinde zarif bir şekilde çalışılmış gösterilerini sergiler. Gösteri sırasında; sopa, halka, top, ip veya kurdele gibi farklı el aletleri kullanabilir.

Tarihi

Yapılışı ve Kuralları

Sayıları 5 iel 10 2 arasında değişen hakemler, hem yarışmacının gösteri kompozisyonunnu hem de onu icra etmedeki başarısını değerlendirir.

Performans alanı

Platfor olarak da bilinen bu döşeli alan, jimnastik yer hareketlerinde kullanılan alana benzer, fakat daha geniştir. Tavan yarışmacının elindeki aletleri rahatça yükseğe fırlatabilmesi için en az 8 metre olmalıdır. Jimnastikçiler belirlenmiş alanın tamamını kullanmak zorundadırlar.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

ritmik jimnastik Resimleri